22 lutego 2018

PRAWDZIWA historia miłości… a dlaczego nie historia PRAWDZIWEJ miłości?  Alain De Botton bierze pod lupę tematykę gorącego uczucia między mężczyzną i kobietą, i pokazuje, jak ewoluuje miłość między dwojgiem ludzi. Wskazuje podstawowe błędy u osób, które wstępują na wspólną drogę. Bowiem w najnowszej powieści Bottona historia rozpoczyna się tam, gdzie każda inna kończy słowami „żyli długo i szczęśliwie” – to prawdziwa historia miłości a nie jej fałszywych wyobrażeń.

Fabuła powieści na pierwszy rzut oka jest na wskroś banalna i niemal w całości zdradzona na pierwszych stronach książki: Rabith i Kirsten zakochają się w sobie, wezmą ślub, będą cierpieć z powodu różnic charakteru, zadręczać się problemami finansowymi, cieszyć z narodzin dzieci, nudzić się sobą, jedno z nich nawet zdradzi, by finalnie uświadczyć tego, co nazywamy prawdziwą miłością.  Wraz z narratorem przechodzimy przez kolejne etapy rozwoju znajomości dwóch kochanków komentowane przez samego autora.

Alain De Botton podchodzi dość liberalnie do tematyki miłości: miejscami wręcz ironizuje wyobrażenie na temat romantycznej (a raczej sentymentalnej) miłości znane jedynie z książek i filmów udowadniając, jak bardzo egoizm i pycha góruje nad potrzebami drugiej osoby. Stawianie się w idealnym świetle jest bardzo destrukcyjne dla dalszych etapów związku, ponieważ niesie ze sobą masę rozczarowań i niedopowiedzeń. Botton postuluje, iż najuczciwszą i najbezpieczniejszą podczas składania przysięgi małżeńskiej deklaracją jest stwierdzenie, iż wspólne życie będzie naprawdę trudne i pełne zmagań oraz walki z własnymi ułomnościami.

Filozof bardzo dobrze zarysował wątki psychologiczne obu postaci: wiele ich różni (zarówno pochodzenie, światopogląd, styl życia), ale i wiele łączy. Para częstokroć przechodzi małe kryzysy w momencie, który wydaje się błahy i nic nieznaczący, jak chociażby podczas zakupów w IKEA, kiedy kłócą się o dany zestaw naczyń i sztućców. Ukazuje, co dzieje się w sercu każdego z nich, kiedy mija pierwsze oczarowanie, a związek dopada rutyna. Wydaje mi się jednak, iż autor zbyt mocną wagę przyłożył do tego, jak bardzo dzieciństwo i relacje z rodzicami rzutują na dorosłe życie w związku. Jego tok rozumowania stawia bolesne doświadczenie młodzieńczych lat nad własny intelekt i silną wolę wynikającą z logicznego myślenia jednostki.

Prawdziwa historia miłości to przede wszystkim rozważania eseistyczno-kontemplacyjne o naturze miłości i zdolności jednostki do całkowitego zaangażowania się w los drugiej osoby. Nieco bolesne pozostają jednak uwagi dotyczące cudzołóstwa, ponieważ Botton uważa, iż jest to niejako zaprogramowane ewolucyjnie, ponieważ wierność wymaga cierpienia i poświecenia i póki tego nie zrozumiemy, to idea wierności pozostanie mdłym nakazem zamiast nienastręczającym nakazem moralnym.

Alain De Botton wziął na warsztat historię przeciętnej pary i tworzył opowieść prowokującą do myślenia. W zależności od tego, na jakim etapie rozwoju własnej historii miłosnej znajduje się czytelnik, będzie przywiązywał wagę do książki. Inaczej na Prawdziwą historię miłości spojrzy świeże małżeństwo, a całkowicie inaczej mężczyzna z 3-letnim stażem i trójką dorosłych już dzieci. To z całą pewnością pozycja, którą przeczyta się więcej niż jeden raz w życiu, za każdym razem dostrzegając inne aspekty małżeńskiego pożycia. Boleśnie przewidywalna, jeśli brać pod uwagę warstwę fabularną i przyjemnie zaskakująca, gdy mowa o miłości i ludzkiej, słabej w gruncie rzeczy naturze. Bardzo interesująca pozycja dla każdego, kto był, jest lub zamierza się związać na stałe z drugą osobę. Lektura obowiązkowa do przeczytania i poważnej rozmowy długo po zamknięciu ostatniej strony.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję wydawnictwu

W.A.B./ GW Foksal

Prawdziwa historia miłości (Alain De Botton)

Pattyczak

Tytuł: Prawdziwa historia miłości

Autor: Alain De Botton

Tytuł oryginalny: The Course of Love 2016

Tłumaczenie: Magdalena Sommer

Wydawnictwo: W.A.B. GW Foksal

Data i miejsce wydania:  31/01/2018 Warszawa

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Wydanie: I

Liczba stron: 320

ISBN: 978-83-280-5028-0

Podsumowanie

Prawdziwa historia miłości

Prawdziwa historia miłości
 • 8/10
  Fabuła
 • 8.5/10
  Stylistyka
 • 10/10
  Wydanie

Zalety

 • zmuszająca do stawiania pytań o naturę miłości
 • kontrowersyjne tezy

Wady