18 października 2020

Najnowszy thriller Alexa Northa W cieniu zła to mroczna historia mierzenia się z demonami przeszłości oraz konfrontacji ze swoimi największymi lękami. W przypadku tego tytułu doskonale sprawdza się także powiedzenie, iż ten, kto nie zna historii skazany jest na jej powtórkę. Niemal dwadzieścia pięć lat temu w Gritten Wood, niewielkim miasteczku, dwoje nastolatków zabiło swego kolegę ze szkoły. Jeden z nich, Charlie Crabtree, zniknął bez śladu. Teraz historia się powtarza – w okolicy dochodzi do serii morderstw inspirowanych wydarzeniami przed ćwierć wieku.

Głównym bohaterem jest czterdziestoletni Paul Adams, który przyjeżdża do rodzinnego miasteczka by odwiedzić swoją ciężko chorą, umierającą matkę. Składając jej wizytę w hospicjum dowiaduje się, że w ich domu pojawiły się ślady czerwonych dłoni. Przerażony mężczyzna dość szybko łączy to z dawną zbrodnią i swoim dawnym przyjacielem, Charliem. Dawniej to właśnie Crabtree stał na czele grupki kilkunastu chłopców, którzy bardzo mocno interesowali się kwestią świadomego śnienia i wpływania na podejmowane decyzje.

Od razu warto podkreślić, iż w przypadku omawianej książki znacznie bliżej jej do thrillera psychologicznego niż klasycznej powieści grozy. Wbrew licznym, zagranicznym recenzjom, omawiany tytuł nie jest w ogóle przerażający, niemniej jego dobry, trzymający w niepewności klimat wynika z bardzo dobrej konstrukcji głównego bohatera oraz prowadzącej śledztwo Amandy Beck, bystrej pani detektyw znanej z poprzedniej powieści autora. To postacie targane wieloma sprzecznościami, obawiające się z jednej strony konfrontacji z demonami przeszłości, zaś z drugiej przerażone i niemal sparaliżowane ostatnimi wydarzeniami w Gritten Wood. Daleko im do herosów walczących o wolność i sprawiedliwość – i właśnie to sprawia, iż są bardzo realistyczni zarówno pod względem zachowania, jak i życiowych wyborów.

Bardzo ważnym elementem, na którym zbudowano całą fabułą, jest motyw świadomego snu. Pobrzmiewa tu echo z Incepcji Nolana, niemniej Alex North postawił nacisk na to, czy śniący jest w stanie odróżnić sen od rzeczywistości. Tak naprawdę niemal przez większą część lektury nie można jednoznacznie stwierdzić, czy opisywane z perspektywy głównego bohatera wydarzenia rozgrywają się naprawdę, czy też są wytworem jego wyobraźni. Kluczowa okazuje się także wiara, iż fizyczne manifestacje (i morderstwa) są możliwe do popełnienia także w trakcie spania.

Czy W cieniu zła jest lepszy niż Szeptacz? Ton i tempo samej narracji jest znacznie bardziej powolny, ale równie napięty i melancholijny. Fatalna i ciężka atmosfera co rusz podkreślana jest przez niepokojące obrazy pełne z jednej strony nostalgii, zaniechanej ambicji i utraconej miłości, zaś z drugiej poczucia winy i straconych szans. To książka nieco inna, kładąca nacisk na całkowicie inne elementy grozy, o odmiennej tematyce, aczkolwiek nadal wciągająca, z mrocznym i ciężkim klimatem. Z pewnością warto śledzić literackie losy Alexa Northa, bowiem rokuje na naprawdę dobrego pisarza. To już drugi tytuł jego autorstwa, który można polecić z ręką na sercu.

Inne książki autora

Szeptacz

 

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję wydawnictwu

MUZA S.A.

Pattyczak

Tytuł: W cieniu zła

Autor: Alex North

Tytuł oryginalny: The Shadow Friend 2020

Tłumaczenie: Paweł Wolak

Wydawnictwo: Muza S.A.

Data i miejsce wydania:  28/10/2020, Warszawa

Oprawa: miękka

Wydanie: I

Liczba stron: 415

ISBN: 978-83-287-1499-1

Podsumowanie

W cieniu zła

W cieniu zła
  • 8.5/10
    Fabuła
  • 9/10
    Stylistyka
  • 9/10
    Wydanie

Zalety

  • świetny thriller psychologiczny
  • bardzo dobrze nakreślone postacie głównych bohaterów
  • motyw świadomego śnienia i wpływu na rzeczywistość

Wady

  • brakuje narracji z perspektywy Charliego - bardzo intrygującej postaci