30 marca 2015

Skrawki błękitu - Lois Lowry„Skrawki błękitu” to drugi tom cyklu autorstwa amerykańskiej pisarki, Lois Lowry, „Dawca”. Niech Was jednak nie zwiedzie numeracja i klasyfikacja – ta książka to zupełnie inna historia, dotycząca innego bohatera, dokładniej bohaterki, rozgrywająca się w innym miejscu. Jeżeli pragniecie poznać dalsze losy Jonasza, ten tom nie da odpowiedzi na dręczące Was pytania. Historia opowiedziana w „Dawcy” nie ma wpływu na tę rozgrywającą się w „Skrawkach błękitu”, jednak obie książki łączy ze sobą bardzo wiele. Co takiego?

Jeżeli czytaliście pierwszą powieść z serii, zauważycie, że model konstruowania fabuły jest bardzo podobny. Mamy bohaterkę, Kirę, która zostaje sierotą – jej rodzicielkę zabija ciężka choroba. Dziewczyna kuleje, co w społeczeństwie oznacza, że nie nadaje się do żadnej pracy i powinna zostać odesłana na Pole, gdzie zajmą się nią bestie. Starsi wioski postanawiają jednak ją ocalić, gdyż protagonistka ma dar, który chcą wykorzystać. I tutaj pojawia się pierwsze podobieństwo do historii Jonasza. Zarówno chłopiec, jak i Kira są predestynowani do wielkich rzeczy: on ma zostać kolejnym Dawcą Pamięci, czyli osobą przetrzymującą wspomnienia minionych czasów, ona natomiast musi zająć się naprawianiem szaty, na której wyszyto dawne losy ludzkości.

Mamy więc wybrańców, zadania, jakie dostają do wykonania, oba związane z przeszłymi wydarzeniami, oraz nieoczekiwany zwrot akcji. Nie zdradzę nic nieoczekiwanego, pisząc, że cała historia „Skrawków błękitu”, podobnie jak ta w „Dawcy”, posiada drugie dno, którego w pewnym momencie czytelnik zaczyna oczekiwać z niecierpliwością. Po zaznajomieniu się z pierwszym tomem cyklu odbiorca doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że nie wszystko okazuje się takim, jakim jest opisywane. Powtarzalność? Niekoniecznie. Lowry w bardzo ciekawy i przemyślany sposób stworzyła dwie historie – inne, ale jednocześnie bardzo podobne.

W „Dawcy” czytelnik ma do czynienie z uporządkowanym, spokojnym społeczeństwem, w którym zostały określone jasne reguły. Jego członkowie opiekują się sobą nawzajem. Wszystko wygląda jak idealne utopijne miasto, jednak, jak wiadomo, pozory mogą mylić. W „Skrawkach błękitu” autorka nie tworzy cudownego miejsca, gdzie panuje ład i harmonia. W tym społeczeństwie nikt nie troszczy się o bliźniego, wręcz przeciwnie, wszechobecna zazdrość i zawiść prowadzą do nieludzkich czynów. Zamiast ładu czytelnik widzi chaos, zamiast pięknego obrazka szczęśliwej komórki organizacyjnej nieokrzesanych ludzi, czasami zachowujących się jak zwierzęta, zamiast, przynajmniej na pierwszy rzut oka, przyjaznego świata, ten opisany w drugim tomie jest pełen bólu i cierpienia.

„Skrawki błękitu” to doskonała książka o odkrywaniu prawdy, podążaniu własnymi ścieżkami i próbie zmiany rzeczywistości. Kira, mimo swoich cielesnych ułomności, okazuje się bardzo silną osobą, która pragnie pomóc wiosce, mimo że jej mieszkańcy w większości odwrócili się od dziewczyny i chcieli pozostawić ją na pewną śmierć. Lois Lowry pokazuje, że nie liczy się tylko siła fizyczna, że każdy z nas ma w sobie jakiś talent. Nawet słaba, według społeczeństwa, jednostka niekoniecznie musi okazać się nietrwałym ogniwem.

Drugi tom serii „Dawca”, mimo swoich podobieństw do pierwszego, pokazuje czytelnikowi inne postępowanie głównej bohaterki. Zarówno dla Kiry, jak i Jonasza, liczy się prawda, mają dość kłamstw, w jakich przyszło im żyć. Oboje otwierają oczy i chcą wyrwać się z matni podstępów. Każde z nich podejmuje jednak inne wybory.

„Skrawki błękitu” to bardzo dobra lektura o sile jednostki, marzeniach i walce. Nic nie jest tutaj jednoznaczne, każda decyzja może wpłynąć na dalszy los bohatera. Połączenie, a zarazem oddzielenie dwóch książek osadzonych w tym samym świecie okazało się bardzo dobrym pomysłem na ciekawe i przejmujące historie z żywymi bohaterami, którzy, mimo młodego wieku, odznaczają się wielką odwagą i inteligencją.

Katriona

Tytuł: Skrawki błękitu
Tytuł oryginalny: Gathering Blue
Autor: Lois Lowry
Tytuł serii: Dawca
Tom serii: II
Wydawnictwo: Galeria Książki
Data i miejsce wydania: 19 listopad 2014
Oprawa: miękka
Wydanie: I
Format: 126 x 195 mm
Liczba stron: 292
ISBN: 978-83-64297-37-3