28 lipca 2015

Girl online Zoe SuggPenny to nastolatka, która garściami czerpie szczęście ze swego codziennego życia. Na co dzień uczęszcza do niewielkiego liceum w Brighton, gdzie plotkuje ze swoją przyjaciółką Megan i podkochuje się w szkolnym przystojniaku – Ollim, wieczorami zaś anonimowo prowadzi niezwykle popularnego bloga, w którym to opisuje życie dorastającej nastolatki. Penny spotyka się z Ollim na plażowe sesje fotograficzne, rozmawia z nim podczas przerw między kolejnymi lekcjami, oboje biorą też udział w szkolnym przedstawieniu. Wszystko zmienia się, kiedy podczas wyjazdu do USA ze swoimi rodzicami poznaje Noah. Dziewczyna nie ma pojęcia, że ma do czynienia z osobą znaną w artystycznym świecie, podobnie jak i chłopak, który zakochał się w słynnej brytyjskiej blogerce pod pseudonimem Girl Online.

Warto wspomnieć kilka słów o samej autorce, bowiem jej osobiste doświadczenie związane z codzienną pracą bardzo wpłynęło na kształt debiutanckiej powieści. Zoe Sugg (alias Zoella) to słynna 25-letnia blogerka z Brighton, która posiada także vloga na Youtubie, odwiedzanego przez ponad milion subskrybentów. Jej wpisy dotyczące ubioru i życia codziennego (ang. lifestyle), które zaczęła publikować w 2009 roku na swojej stronie, zgromadziły setki tysięcy wiernych czytelników, którzy ochoczo wspierali ją w projekcie stworzenia własnej książki. I Zoe się to udało, bowiem w Girl Online wykorzystuje swoje blogerskie doświadczenie, jednocześnie obdarzając postać Penny wszelkimi lękami i obawami, jakie związane są z tego typu zawodem.

Od razu trzeba uprzedzić, iż książka skierowana jest do nastoletnich odbiorców i fanów Zoelli. To lekka i nieskomplikowana powieść, którą można ze sobą zabrać na wakacyjne wojaże. I fakt, jest nieco przewidywalna, postacie są przedstawione jednostronnie (podzielone na te dobre i złe), a pastelowa okładka idealnie oddaje klimat książki – to słodka historia z happy endem. Czy jest to jednak wada publikacji? Niekoniecznie, wszak nie każda pozycja musi nieść za sobą jakieś przesłanie – niektóre mają za zadanie po prostu poprawić humor i wywołać uśmiech na twarzy podczas lektury. I właśnie tego typu książką jest Girl Online.

Bardzo pozytywnym aspektem omawianej pozycji jest opis codziennych trosk, z jakimi zmagają się nastolatkowie. Potajemne podkochiwanie się w szkolnym koledze, układanie w głowie tysiąca scenariuszy dialogu ze znanym muzykiem, kłótnie i godzenie się z najlepszą przyjaciółką – to wszystko przewija się na kartach Girl Online. Zoe Sugg w bardzo ciepły i sympatyczny sposób zarysowała także wątek romansowy. Wsparcie rodziny i wiara we własne siły to najważniejsze rzeczy, o które powinien dbać każdy z nas – to główne przesłanie powieści młodej Brytyjki.

Sama stylistyka Zoe Sugg nie odbiega zbytnio od jej internetowych notek: zdania są krótkie, poszczególne rzeczy opisane przy pomocy kilku epitetów, zaś emocjonalne sytuacje przedstawione w zwięzły sposób. W książce stosunkowo dużo się dzieje, jednak nie oznacza to nadmiaru informacyjności. Girl Online można bez problemu przeczytać w dwa, trzy popołudnia. Trudno mieć zastrzeżenia do samego wydania, odpowiada ono bowiem oficjalnej wersji obcojęzycznej, a twarda okładka w niebiesko-pastelowej tonacji kusi czytelnicze oko.

Nie ma co ukrywać, Girl Online to lekka i przyjemna powieść, idealna na prezent dla dorastającej dziewczyny. Uniwersalne problemy nastoletniej bohaterki sprawiają, że może się z nią utożsamiać każda czytelniczka. I mimo miejscowego przesłodzenia fabuły, książka jest dobrym rozwiązaniem dla nastolatka stroniącego od lektury jakichkolwiek powieści. Podsumowując, Girl Online to literacka wersja komedii romantycznej w odsłonie young adult, która mimo swojej przewidywalności, jest o wiele lepsza niż szereg tytułów paranormal romans dostępnych w księgarniach.

Pattyczak

Tytuł: Girl Online

Autor: Zoe Sugg

Tytuł oryginalny: Girl Online 2014

Tłumaczenie: Olga Siara

Wydawnictwo: Insignis

Data i miejsce wydania:  08.05.2015, Kraków

Oprawa: twarda

Wydanie: I

Liczba stron: 365

ISBN: 978-83-63944-76-6

Recenzja ukazana się pierwotnie na stronie Gildii.

Podsumowanie

Girl Online

Girl Online
 • 5/10
  Fabuła
 • 4/10
  Stylistyka
 • 9/10
  Wydanie

Zalety

 • Lekka powieść
 • Dużo zwrotów akcji
 • Luźne, zabawne dialogi

Wady

 • Przewidywalna
 • Zbyt optymistyczna bohaterka typu Mary Sue