Grace Kelly autorstwa Wendy Leigh jest pozycją doprawdy niezwykłą. Niszczy popkulturowy wizerunek amerykańskiej księżniczki jako przepięknej kobiety zakochanej w księciu, która z gracją i powagą sprawowała urząd księżnej Monako. Okazuje się, ze Grace ma na sumieniu wiele grzechów, z których najpoważniejszymi okazała się seksualna rozwiązłość, pycha oraz nigdy nie zaspokojone pragnienie bycia adorowaną przez cały świat.
Rzadko kiedy podkreśla się, jak wielką cenę opłaciła aktorka za osiągnięcie swoich życiowych celów, jakimi było osiągnięcie wielkiej sławy i poślubienie europejskiego księcia, za to chętnie wspomina o jej wspaniałych kreacjach, zachwycającej urodzie i jej bajkowym ślubie z Rainierem Grimaldim. W rzeczywistości życie Grace nie było usłane różami, ale warto też zaznaczyć, że sama rzucała sobie kłody pod nogi. Panna Kelly nie była święta, wręcz przeciwnie, daleko jej do sylwetki, jaka jest kreowana przez dzisiejsze media.
Mimo twardego, dość konserwatywnego wychowania (jej matka była Niemką, a ojciec słynnym kobieciarzem i sportowcem), młoda aktorka nie stroniła od zabaw i flirtów z mężczyznami. Swoją cnotę straciła z mężem najlepszej przyjaciółki, nie miała oporów, by romansować z żonatymi, a także nie rumieniła się, kiedy wychodziła naga przed oblicze niedawno poznanego mężczyzny. Przyjmowała podarunki od rzeszy kochanków, z każdym utrzymując dość dobre stosunki. Skąd wynikało takie zachowanie? Grace była najmniej ukochanym dzieckiem w rodzinie (co publicznie przyznał jej ojciec podczas ceremonii ślubu) i desperacko szukała sposobu, by wrócić na siebie uwagę. Lektura dzieła Leigh dowodzi, że nawet królewskie zaręczyny służyły temu zabiegowi.
Grace pierwszy raz wystąpiła publicznie w czasie kampanii ojca na burmistrza Filadelfii. Odpowiedni ludzie od razu dostrzegli jej naturalność i swobodę przed kamerami i od tego momentu jej kariera nabrała tempa. Zaprzyjaźniła się z Avą Gardner i Gretą Garbo, romansowała z Frankiem Sinatrą, kochała nieodwzajemnioną miłością Clarka Gable’a. Była muzą Hitchocka do czasu, aż porzuciła Hollywood dla Europy (czego sam mistrz suspensu nie mógł jej wybaczyć do końca życia). Co ciekawe, Grace okazała się okropnym skąpiradłem i niezwykle przesądną kobietą: regularnie czytywała horoskopy, brała udział w seansach spirytystycznych, a także obdarowywała znajomych przeterminowanymi czekoladkami i mydłem, które dostawała kilka miesięcy wcześniej.
Najsmutniejszym okresem w życiu Grace wydaje się być małżeństwo z następcą Monako. Już sama ceremonia zaślubin okazała się porażką, bowiem była wyreżyserowana na potrzeby publiki i studia MGM. Małżeństwo dla prestiżu w rzeczywistości było obópólną transakcją: rodzina Kellych opłaciła córce tytuł kwota 2 milionów dolarów, a książęca dynastia zyskała zastrzyk gotówki i niezłą reklamę samego kraju. Tak naprawdę Rainier nigdy nie był największą miłością jej życia (to samo można stwierdzić w przypadku młodego Grimaldiego). Książę kochał się w Marylin Monroe, zaś sama Kelly już w czasie trwania małżeństwa utrzymywała intymne kontakty między innymi z Frankiem Sinatrą i Malcolmem Reyboldem. Grace wiele czasu spędzała w samotności, tęskniąc za amerykańskim stylem życia i wracając wspomnieniami do dawnego blichtru. Życie amerykańskiej księżniczki zostało okupione ogromną ceną. Do końca życia pozostała nieszczęśliwa.
Książkę Wendy Leigh czyta się lekko, niczym powieść. Dziennikarka nie skupia się wyłącznie na pozytywnych aspektach księżnej Monako, z rzetelnością i skrupulatnością opisując każdy okres jej życia. Dotarła do wielu osób (dokładnie do stu dwudziestu pięciu), przeprowadzała z nimi wywiady, a także zapoznała się z ogromną ilością materiałów bibliograficznych poświęconych Grace Kelly (które zresztą zostały szczegółowo wyłuszczone na końcu książki). To rzetelne opracowanie, które amerykańska krytyka uznała za najpełniejsze dzieło poświęcone księżnej Monako. Postać aktorki to również symbol złotego okresu Hollywood, który przetrwał w pamięci kinomaniaków.
Praca Wendy Leigh z pewnością zszokuje fanów Grace Kelly, bowiem wyłania się z niej obraz pięknej kobiety łaknącej męskich spojrzeń, szukającej ojcowskiej czułości i przede wszystkim amerykańskiej skandalistki. Polecam.
Pattyczak
Tytuł: Grace Kelly
Autor: Wendy Leigh
Tytuł oryginalny: True Grace: The Life and Times of an American Princess
Tłumaczenie: Anna Maria Nowak
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data i miejsce wydania: 06.05.2014, Warszawa
Oprawa: twarda
Liczba stron: 360
Recenzja ukazała się najpierw na stronie Gildii Literatury.