27 października 2015

HP i kamień filozoficzny - nowe wydanieŚwiat zwariował – wszystko przez nowe ilustrowane wydanie przygód jednego z najbardziej popularnych młodych czarodziejów ostatnich lat – Harry’ego Pottera. Jim Kay użył swojej własnej magii, by na nowo wprowadzić czytelników w niesamowity świat pełen zaklęć, niesamowitych stworzeń i akcji. Ilustrator ożywił uniwersum Harry’ego Pottera dzięki grafikom, które znajdziemy w nowym wydaniu Kamienia filozoficznego. Wydaniu, które warto mieć na swojej półce.

Zapewne nikomu nie trzeba przedstawiać postaci Harry’ego Pottera – młodego chłopaka, który w dniu swoich jedenastych urodzin zostaje dosłownie zasypany ogromną ilością listów. I to nie byle jakich: są to wiadomości od samego Dyrektora cza27rodziejskiej szkoły – Hogwartu. Wiele lat temu rodzice Harry’ego zostali zabici przez Lorda Voldemorta, a on sam trafił pod opiekę wujostwa. Niestety, bliscy nie za bardzo przejmują się uczuciami chłopca, wolą dbać o potrzeby swojego syna. Harry nie wie za wiele o swoich rodzicach, nie mówiąc już o tym, że wujostwo nie wspomniało mu nic o drzemiącym w nim talencie magicznym. Jednak w dniu jedenastych urodzin życie Pottera zmieni się o sto osiemdziesiąt stopni.

Książki J.K. Rowling zdobyły sobie uznanie milionów czytelników na całym globie. Każda z siedmiu części przenosi odbiorców do magicznego świata pełnego niebezpieczeństw, przygód i magii. Pierwszy tom serii – Harry Potter i kamień filozoficzny – to wprowadzenie do wielkiego uniwersum, w którym dobro walczy ze złem, przyjaźń rośnie w siłę, a światło znajduje drogę, by zatriumfować. Każdy miłośnik cyklu o młodym czarodzieju z blizną w kształcie pioruna otrzymał właśnie szansę na powrót do tego magicznego wymiaru. Nie jest to jednak ta sama podróż, co na początku zaznajamiana się z serią. Dzięki ilustracjom Jima Kaya odbiorca poczuje, jakby na nowo przekraczał bramy Hogwartu.

Wcześniej Jim Kay przygotował grafiki do książki Patricka Nessa – Siedem minut po północy. Tym razem jednak nie otrzymujemy złowieszczych, można rzec przerażających ilustracji, tylko lekkie, pełne barw obrazy, wykonane z dbałością o najmniejsze szczegóły. Prawda jest taka, że tego nie da się opisać słowami – każda ilustracja okazuje się bowiem małym dziełem sztuki: precyzja, znajomość historii i uwielbienie do rzemiosła, to wszystko widać w grafikach autorstwa Jima Kaya.

Nowy Harry Potter i kamień filozoficzny to nie tylko same grafiki – zmieniło się, poza treścią, prawie wszystko. Zupełnie inny papier – tym razem kredowy – oraz format. Objętość powieści to niecałe dwieście pięćdziesiąt stron; niewiele, gdyż zapis tekstu jest dwukolumnowy zamiast standardowego jednokolumnowego na całą stronę. Do tego oprawa: twarda z misternie wykonaną i hipnotyzującą grafiką.

Harry Potter i kamień filozoficzny z ilustracjami Jima Kaya to prawdziwy rarytas dla miłośników cyklu autorstwa J.K. Rowling. To wydanie stanowi swego rodzaju okaz kolekcjonerski. Nawet jeżeli posiadacie wcześniejsze egzemplarze książki, warto zaznajomić się z nową edycją właśnie dla niesamowitych grafik. Tym razem czeka na Was kolejna podróż – do świata kolorów i ilustratorskiej magii.

Katriona

Tytuł: Harry Potter i Kamień Filozoficzny (wydanie ilustrowane)
Autor: Joanne K. Rowling
Tłumaczenie: Andrzej Polkowski
Ilustrator: Jim Kay
Wydawnictwo: Media Rodzina
Wydanie polskie: 10/2015
Tytuł oryginalny: Harry Potter and the Philosopher’s Stone
Liczba stron: 256
Recenzja ukazana się pierwotnie na stronie gildii.

Podsumowanie

HP i kamień filozoficzny

HP i kamień filozoficzny
 • 9/10
  Fabuła
 • 8/10
  Stylistyka
 • 9/10
  Wydanie

Zalety

 • piękne wydanie
 • niezwykłe ilustracje

Wady

 • brak