17 marca 2019

Książkożercy recenzjaWydawnictwo Wilga wyszło naprzeciw oczekiwaniom zarówno rodziców, jak i wielu pedagogów i psychologów, tworząc serię książek przeznaczoną dla dzieci, których głównym celem jest ukształtowanie nawyku regularnego czytania. Trzypoziomowa seria „Książkożercy” pomaga małym czytelnikom wejść do świata słów, literek i zadań, a każdy poziom zaawansowania odpowiada ich aktualnym umiejętnościom i kompetencjom językowym.

Poziom A jest stworzony z myślą o dzieciach dopiero rozpoczynających naukę wspólnego czytania z rodzicami. Składa się z prostych słów z jak najmniejszą liczbą znaków oraz liter diakrytycznych. Na każdej stronie jest jedno zdanie zapisane dużymi literami. Poziom B  to wyzwanie dla dzieci, które poznają wieloznaki oraz litery diakrytyczne. Na stronie występują zdania pojedyncze i złożone o średniej wielkości czcionce. Najtrudniejszy jest poziom C, książki zawierają historyjki opisane za pomocą wszystkich wieloznaków, znaków diakrytycznych oraz trudnych wyrazów ortograficznych. Są tu najdłuższe, złożone zdania. Warto zaznaczyć, że opiekę metodyczną oraz merytoryczną zapewnili językoznawcy z Uniwersytetu Warszawskiego.

W każdej książce z serii „Książkożercy” znajduje się krótka historyjka, zestaw pytań kontrolnych dla dziecka, słowniczek trudnych pojęć (poziom B i C) oraz kilka naklejek z głównym bohaterem oraz pochwała czytelnictwa. Ilustracje wykonane przez Edytę Karaban, Nikę Jaworowską-Duchlińską oraz Annę Simeone są proste, w stosowanych kolorach. Jedynie Akcja Jogi wyróżnia się na tle pozostałych, ponieważ kartki książeczki przypominają te pokolorowane dziecięcą ręką, co w moim odczuciu jest bardzo dobrą praktyką, ponieważ zbliża się tym samym do perspektywy pokazanej z punktu widzenia małego czytelnika.

Książkożercy: Super Marian nad jeziorem

Jacek dostał od rodziców mała, przenośną konsolę. Chłopiec się z nią nie rozstaje, zabiera ją ze sobą w każde miejsce, nawet nad jezioro. Tam jednak gadżet znika mu z oczu. Czy nasz bohater znajdzie swój skarb? Czy zabieranie konsoli i ciągłe granie jest dobrym pomysłem także w takim miejscu, gdzie znajduje się woda?

Książkożercy: Akcja jogi

Ida i Kuba uwielbiają rozwiązywać różne zagadki oraz tajemnice. Pewnego dnia znajdują na tarasie rudego kotka. Jak się tam znalazł? Jak się wabi? Gdzie jest jego właściciel?  Dwójka przyjaciół postanawia rozwikłać tę tajemnicę!

Książkożercy: Bomberka

Zuza marzy o tym, aby założyć bomberkę, kurtkę swego starszego brata. Gdy ten nie widzi, dziewczynka szybko bierze kurtkę i zaczyna zabawę. Jednak nie zauważa, że z suwaka odpadł mały breloczek. Zuza szybko zapomina o kłopocie i idzie zająć się zabawą z koleżankami. Jak zareaguje jej brat, gdy dowie się, iż jego ukochana kurtka była zakładana przez młodszą siostrę?

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję wydawnictwu

WILGA / GW Foksal

Pattyczak

Książkożercy recenzja

dav

Tytuł: Książkożercy: Super Marian nad jeziorem; Akcja Jogi; Bomberka

Autorki: Barbara Wicher (Super Marian nad jezioremAkcja Jogi), Grażyna Nowak-Balcer (Bomberka)

Ilustracje: Edyta Karabin(Super Marian nad jeziorem), Nika Jaworowska-Duchlińska (Akcja Jogi), Anna Simeone (Bomberka)

Wydawnictwo: Wilga

Data i miejsce wydania: 30/01/2019, Poznań

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Wydanie: I

Liczba stron: 24, 32 i 48

Podsumowanie

Książkożercy

Książkożercy
  • 10/10
    Treść
  • 10/10
    Stylistyka
  • 8/10
    Wydanie

Zalety

  • zróżnicowany poziom trudności
  • naklejki w ramach pochwały
  • pytania kontrolne dla uważnego czytelnika

Wady

  • strony się rozklejają