26 czerwca 2020

Krótkie, ledwie kilkunastostronicowe opowiadania, które łączy szum wiatru, plażowy piasek, wzburzone morze, a także ogrom emocji i uczuć zmieniających dotychczasowe życie bohaterów – oto wakacyjna antologia miłosnych opowiadań zatytułowanych Miłość z widokiem na morze. Osiem historii zamkniętych w jednym tomie idealnie sprawdzi się nie tylko dla miłośniczek romansów, ale także dla osób szukających niezobowiązującej, naprawdę lekkiej w odbiorze wakacyjnej lektury.

Pokój z widokiem na morze Nataszy Sochy to chyba najbardziej aktualne do dzisiejszych czasów opowiadanie, bowiem porusza kwestię obowiązkowej kwarantanny spowodowanej rozprzestrzenianiem się choroby covid-19. Problem z tym, iż dotyczy ona małżonków ze znacznym stażem, którzy postanawiają spędzić ostatnie wspólne wakacje i po nich się rozstać. Czy izolacja poprawi ich relacje czy wręcz przeciwnie, doprowadzi do jeszcze większego konfliktu? Tytuł nie zaskakuje, ale i nie rozczarowuje.

Wyjątkowo zimny maj Magdaleny Witkiewicz porusza historię utraconej za młodu miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafili zawalczyć o prawdziwe uczucie. Czy po latach podczas spotkania nad morzem uda się nawiązać ponownie nić porozumienia? A może dotychczasowe doświadczenia sprawią, że na zawsze trzeba będzie pogrzebać miłe wspomnienia o pierwszym, gorącym uczuciu? Opowiadanie dość przewidywalne, niemniej podnoszące na duchu i pokrzepiające.

Guaguanco Magdy Knedler ukazuje problem pary, która nie potrafiła pogodzić się w pełni ze swoim rozstaniem i tym samym rozpocząć nowy etap w życiu. Na dodatek w życiu bohaterki pojawia się nowy mężczyzna. Czy ta relacja ma jakiekolwiek szanse? Autorka stworzyła dość refleksyjną opowieść o zmianach, na które nie każdy z nas jest gotowy.

Przygoda Agnieszki Krawczyk to moim zdaniem jeden ze słabszych tytułów. Główną bohaterką jest starsza, nieco zapomniana aktorka, która nie radzi sobie z utratą popularności i za wszelką cenę chce odzyskać dawny blask. Czy pomoże jej w tym młody wielbiciel czy po prostu bawi się on uczuciami starszej pani? Irytowała mnie kobieca postać, zupełnie oderwana od otaczającej ją rzeczywistości.

Chwila zapomnienia Ilony Gołębiewskiej porusza temat chwilowego kryzysu w związku dwojga młodych ludzi, którym codzienne życie wypełniają obowiązki zawodowe. Czy w trakcie tytułowej chwili zapomnienia jedno z nich posunie się do kroku, który na zawsze przekreśli małżeńską więź czy może jednak twarda logika zablokuje porywcze czyny serca? Autorka opisała trudność, z którą zderzył się każdy w dłuższym związku.

Pomiędzy kartami książek Agnieszki Lingas-Łoniewskiej to moim zdaniem najlepszy tytuł w całej wakacyjnej antologii. Bibliotekarka, przystojny policjant i śledztwo w sprawie seryjnego zabójcy. Historia stanowczo zbyt krótka, aż prosząca się o rozwinięcie wielu wątków. Po lekturze czuć zdecydowany niedosyt!

To, co najważniejsze Katarzyny Misiołek to opowieść o tym, iż nie zawsze otrzymujemy to, co chcemy, lecz warto wierzyć w lepsze jutro i czekać na prawdziwą miłość. Pojawia się tu postać patologicznej matki, która w imię rzekomej miłości porzuca nie tylko swego dotychczasowego partnera, ale także własne dziecko. To poruszająca historia samotnego i troskliwego ojca, z jaką trudno się spotkać we współczesnej polskiej literaturze.

Jak dzień i noc Małgorzaty Wardy to historia dwóch diametralnie różnych pod względem charakteru przyjaciółek oraz ich partnerów. Czas trudnych wyborów i wsparcia, jakiego można doświadczyć mimo dzielących obie kobiety odległości.

Miłość z widokiem na morze ukazuje dosyć równe pod względem stylistycznym i fabularnym miłosne historie. Na szczęście nic tu nie jest przesłodzone ani zbyt ukoloryzowane – miłość według polskich autorek nie jest ani łatwa ani też nie przychodzi bez poświęcenia, jednak warto o nią walczyć, bo jest najważniejsza w naszym życiu i nadaje mu sens.

Wakacyjna antologia na pewno nie rozczaruje miłośniczek gatunku, przychylnie powinny na nią spojrzeć także osoby szukające lekkiej i niezobowiązującej lektury podczas leżakowania na plaży czy też sesji w jacuzzi. Każda opowieść kończy się happy endem. A chyba właśnie tego oczekujemy od wakacyjnej lektury.

Miłość z widokiem na morze

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję wydawnictwu

MUZA S.A.

Pattyczak

Tytuł: Miłość z widokiem na morze

Wydawnictwo: Muza S.A.

Data i miejsce wydania:  17/06/2020, Warszawa

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Wydanie: I

Liczba stron: 352

ISBN: 978-83-287-1497-7

Podsumowanie

Miłość z widokiem na morze

Miłość z widokiem na morze
  • 5.5/10
    Fabuła
  • 6/10
    Stylistyka
  • 6/10
    Wydanie

Zalety

  • lekkie i przyjemne w odbiorze opowiadania
  • happy end każdej historii
  • całość spaja nadmorski klimat polskich wakacji

Wady

  • przewidywalne finały
  • niektóre opowiadania są za krótkie, aż proszą się o rozwinięcie