8 sierpnia 2020

Alice Vincent, powołując się na własne doświadczenia, snuje opowieść o swoim życiu oraz tym, jak przebywanie wśród roślin i drobiazgowa obserwacja flory pomogła jej podnieść się psychicznie w trudnych dla niej sytuacjach oraz dostrzec, jak bardzo nowoczesne społeczeństwo XXI wieku zatraciło swoje wartości na rzecz kultu pieniądza i władzy. Oto Mowa roślin, książka o ogrodoterapii, którą każdy może wypróbować w domowym zaciszu!

Tak naprawdę omawiany tytuł trudno zakwalifikować do jednego gatunku literackiego: czyta się go jak powieść, znajdujemy sporo autobiograficznych wstawek, zaś ogólne przemyślenia kierują książkę bliżej traktatom filozoficznym na pograniczu z amatorskim podręcznikiem ogrodnictwa. Otóż autorka rozpoczyna snucie swej historii od przedstawienia niepowodzeń w hodowli pierwszych kwiatów i tego, jak za młodu spędzała mnóstwo czasu na wsi u babci, by po kilku latach w mieście całkowicie zapomnieć o otaczającej ją przyrodzie i całkowicie wyrugać roślinności z codziennego życia.

Mowa roślin pełna jest osobistych refleksji o wpływie nowoczesnych technologii na społeczne zachowania. Autorka wręcz wyraźnie krytykuje całe pokolenie millenialsów, które upodobało sobie minimalistyczny wystrój mieszkań, bez kwiatów, dzieł sztuki, za to pełnych szarości i wszechogarniającej pustki, całodniowe przesiadywanie w niemal szpitalnych biurach zamiast przebywania na łonie natury czy też wielogodzinne wpatrywanie się w ekran smartfona lub telewizora zamiast rozszokowania się otaczającym światem. Redaktorka Penguin Books dzieli się swoimi sposobami nie tylko na przegonienie chwilowej chandry, ale przede wszystkim na odnalezienie wewnętrznego spokoju i życiowego celu. Co ważne, wszystkie aspekty psychologiczne zostały bardzo delikatnie przemycone, w żaden sposób nie narzucając niczego czytelnikowi.

Książkę przepełniają subtelne, niemal liryczne opisy kwiatów i domowych sadzonek, jednak nie przytłaczają swym nadmiarem, pozostawiając miejsce głównej bohaterce. Narracja rozpoczyna się w czerwcu wraz z przedstawieniem charakterystycznych dla tego miesiąca roślin, zaś kończy w maju – wraz z Alice przeżywamy cały rok sadzenia, wzrostu, kwitnienia i przechodzenia w stan wegetacji. Autorka kolejno opisuje przeprowadzkę do miasta, rozstanie z ukochanym, podróże, uczestniczenie w różnego rodzaju wydarzeniach kulturalnych oraz moment, w którym odnalazła swoje miejsce na ziemi. Jest nim niewielki, londyński balkon, który zamieniła w prawdziwą, miejską dżunglę. Często podkreśla, iż mały metraż mieszkania w żaden sposób nie dyskwalifikuje nikogo do tego, by postawić swe pierwsze kroki w domowym ogrodnictwie.

W finale Mowy roślin Alice wspomina o porzuceniu miejskiego stylu życia i przeprowadzce do domku pod lasem. Nie ma chyba lepszej metafory, iż do ważnych zmian trzeba stopniowo dojrzeć, a zmiana priorytetów nie przychodzi nikomu z dnia na dzień, lecz musi być to głęboko przemyślana i pewna decyzja. Z drugiej strony to książka pełna botanicznych ciekawostek dotyczących nie tylko roślin i kwiatów, ale także kobiet, które przez setki lat zajmowały się ogródkami, miały wpływ na powstanie parków i ogrodów botanicznych, a także odniosły znaczące naukowe sukcesy w tej dziedzinie nauki.

Reasumując, Mowa roślin Alice Vincent to literacki hołd oddany naturze, a konkretnie botanice, a także autobiograficzna opowieść o poszukiwaniu swego miejsca na ziemi i życiu zgodnie z wyznawanymi wartościami. Z pewnością nie jest to tytuł dla każdego czytelnika, osoby gustujące w powieściach obyczajowych powinny być zadowolone z lektury, podobnie jak miłośnicy roślin poszukujących eseistycznych opisów historii botanicznej Wielkiej Brytanii, niemniej młodzi czytelnicy i mieszkańcy wielkich miast, którzy naprawdę cenią ten styl życia, mogą zupełnie nie zrozumieć autorskich intencji i poczuć się nieco urażeni krytyką pokolenia millenialsów. Jedno jest pewne – to naprawdę osobliwa propozycja na polskim (i nie tylko!) rynku wydawniczym.

Mowa roślin  (Alice Vincent)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję wydawnictwu

MUZA S.A.

Pattyczak

Tytuł: Mowa roślin  

Autor: Alice Vincent

Tytuł oryginalny: Root Bound  2020

Tłumaczenie: Katarzyna Mojkowska, Agata Pryciak

Wydawnictwo:  Muza S.A.

Data i miejsce wydania:  24/06/2020, Warszawa

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Wydanie: I

Liczba stron: 415

ISBN: 978-83-287-1366-6

Podsumowanie

Mowa roślin

Mowa roślin
  • 7/10
    Fabuła
  • 7.5/10
    Stylistyka
  • 7.5/10
    Wydanie

Zalety

  • liryczny hołd oddany roślino, krzewom oraz kwiatom
  • eseistyczne opisy historii brytyjskiej botaniki
  • wiele ciekawostek na temat świata roślin oraz kobiet pracujących na rzecz przyrody

Wady

  • skoki narracyjne w przedstawianych wydarzeniach z życia autorki
  • wyrazista i jednoznaczna krytyka pokolenia millenialsów