4 czerwca 2016

Spirit animals. Naprzeciw falom (Tui T. Sutherland)Czas na kolejny tom przygód czwórki młodych bohaterów – Abeke, Meilin, Rollana i Conora – oraz ich zwierzoduchów. Tym razem protagonistów czeka nie tylko następna wyprawa po medalion, który pomoże w walce z Pożeraczem, czy kolejne starcie z wysłannikami wroga, ale także wydarzenie zmieniające ich dotychczasowe spojrzenie na rzeczywistość. Tym razem nie chodzi tylko o ratowanie świata, najwyższa pora, by zmierzyć się z bolesną prawdą – o tym, że najbliższy może się okazać zdrajcą.

Czwórka bohaterów jest zdeterminowana, by odnaleźć następny medalion. Po utracie dwóch ze wcześniej otrzymanych obawiają się najgorszego – że nie podołają powierzonemu im zadaniu. Sytuacji wcale nie polepszyło wyznanie matki Rollana, która oznajmiła, że ktoś z ich drużyny jest zdrajcą. Rollan, Abeke, Meilin i Conor powoli tracą wiarę we własne możliwości, a przed nimi morska wyprawa oraz podróż na przeklętą wyspę. Czy bohaterom uda się zdobyć kolejny medalion i odkryć, kto jest zdrajcą?

Autorką tej części serii „Spirit Animals” jest Tui T. Sutherland, znana polskim czytelnikom z cyklu „Skrzydła ognia”. Pisarka skupia się na budowaniu napięcia oraz opisach, pokazuje nie tylko to, co dzieje się podczas wyprawy bohaterów, ale także świecie wokół, co okazuje się niezwykle ważne, gdy protagoniści trafią na dwie z wysp archipelagu. Bardzo dokładnie oddaje wtedy różnice pomiędzy nimi, by podkreślić ich inność, nie tylko wizualną, ale także to, jak każda z nich oddziałuje na bohaterów.

Autorka nie faworyzuje protagonistów – każdy z nich ma swoje pięć minut, każdy w jakiś sposób staje się widoczny w tym tomie. A wszystko po to, by pokazać , że są sobie równi i całą czwórka ma do spełnienia ważną misję.

„Naprzeciw falom” to jak do tej pory najlepsza część cyklu. Wydarzenia płynnie się ze sobą łączą, czytelnik nie ma wrażenia, że przeskakuje od jednej sceny do drugiej.. I, co najważniejsze, pisarka zaskakuje odbiorcę. Zakończenie tomu okazuje się sporym szokiem, chociaż już od początku wiadomo, że w końcu prawda o zdrajcy wyjdzie na jaw a wszystko, co do tej pory otrzymaliśmy od twórców serii, zmieni się.

Tui T. Sutherland wykonała kawał dobrej roboty – pozostawiła swój ślad na tym cyklu. Wiedziała, jak sprawić by ciekawa historia stała się jeszcze bardziej interesująca, jak jeszcze mocniej nakreślić postaci i wprowadzić do fabuły element zaskoczenia. A co przyniesie przyszłość? Oby kolejny tak wciągający tom serii.

Katriona

Tytuł: Spirit animals. Naprzeciw falom
Tytuł oryginału: Spirit animals. Against the tide
Autor: Tui T. Sutherland
Wydawca: Wilga
Tom: 5
Tłumaczenie: Michał Kubiak
Data wydania: 2016
Liczba stron: 225

Podsumowanie

Spirit animals. Naprzeciw falom

Spirit animals. Naprzeciw falom
 • 7/10
  Fabuła
 • 7/10
  Stylistyka
 • 7/10
  Wydanie

Zalety

 • plastyczny język
 • cliffhanger
 • więcej opisów niż w poprzednich tomach

Wady