9 września 2021

Debiutancka powieść Polly Phillips Toksyczna przyjaźń bardziej niż na wątku sensacyjnym skupia się na szkodliwej relacji dwóch dorosłych kobiet oraz wpływu na ich najbliższych. Lektura udowadnia, iż między przyjaźnią a nienawiścią jest tylko cienka granica.

O czym jest Toksyczna przyjaźń?

Izz i Rich to przykładne i wzorowe małżeństwo. Ona piękna, zgrabna i inteligentna, na co dzień wychowuje ich córkę Tilly i zajmuje się wspaniale wykończonym domem. Jej najlepszą przyjaciółką jest Bec, redaktorka w kobiecym piśmie, świeżo zaręczona z Edem, skarżąca się na lekką nadwagę oraz ciasnotę w zbyt małym mieszkaniu. Kilka burzliwych tygodni sprawi, że los dwóch przyjaciółek wywróci ich dotychczasowe życie do góry nogami… a jedną nawet pozbawi życia.

Fałszywa relacja

Pozornie między paniami panuje miłość i wyjątkowa zgoda. Znają się niemal przez całe życie, są dla siebie wsparciem w każdej, dobrej i złej chwili, a także dzielą się najważniejszymi informacjami z ich życia. Jednak ich najbliżsi, a zwłaszcza Beccy, nie uważają, że jej relacja z Izzy jest budująca, wręcz przeciwnie. Dostrzegają, jak bardzo jest uległa wobec swojej przyjaciółki, puszcza mimochodem uszczypliwe uwagi i zawsze pierwsza wyciąga rękę na zgodę, nawet jeśli wina leży po drugiej stronie.

Przez wiele lat uchodzi to uwadze Rebeccy do momentu zaręczyn z Edem. Okazuje się, że Isabel o wszystkim wiedziała, ba, mało tego, nawet uczestniczyła w wyborze pierścionka zaręczynowego i nie mieszała wspomnieć, jak powinna wyglądać ów uroczysta chwila. Na dodatek bożonarodzeniowe przyjęcie okazuje się kompletną gafą, bowiem Izzy robi wszystko, aby sprawić Bec przykrość: wyrzuca podarowane przez nią drogie kwiaty, gardzi wykwintnymi czekoladkami i ma pretensje o zbyt drogi prezent dla Tilly. Czarę goryczy jednak przelewa fakt, iż światło dziennie ujrzała pewna informacja dotycząca jej życia zawodowego, o której wiedziała tylko Izzy. Bec urządza przyjaciółce karczemną awanturę, a kiedy na drugi dzień ponownie ją odwiedza, to okazuje się, że Isabela nie żyje, a pierwszą podejrzaną jest właśnie Rebecca.

Architekt własnego upadku

Toksyczna przyjaźń Polly Phillips nie zaskakuje pod względem prowadzenia wątku sensacyjnego – wprawny czytelnik kryminałów bardzo szybko rozwikła, kto stoi za zabójstwem i nie okaże się to nic a nic zaskakujące. Niemniej siła powieści tkwi w czym innymi – dobrze ujętej charakteryzacji szkodliwej relacji między dwiema kobietami. Urodzona w Wielkiej Brytanii  australijska autorka stworzyła tak naprawdę bardzo dobrą powieść obyczajową o manipulacji, krzywdzeniu drugiej osoby, odgrywaniu roli ofiary oraz narcyzmie.

Początkowo czytelnik zastanawia się, na ile wiarygodna jest narracja Bec i czy faktycznie wiarygodnie przedstawia opisywaną rzeczywistość, czy jednak sama jest architektem własnego upadku z bardzo sprytnie przemyślanym planem zemsty. Oto opowieść o tym, jak przedstawiamy własną historię, wspomnienia i to, jak wpływają na nią osobiste pragnienia, potrzeba dopasowania do otoczenia, przynależność do danej grupy oraz społeczne uznanie.

Toksyczna przyjaźń Polly Phillips to udany literacki debiut. Z dwoma dynamicznymi bohaterkami męska obsada wydawała się blednąć, bowiem to one skradają całą czytelniczą uwagę. Lektura pochłania ze względu na równomiernie rozłożone tempo akcji oraz fabułę, która stopniowo odkrywa mroczne kulisy relacji dwóch pań. Rosnące napięcie prowadzi do dramatycznego w skutkach kryzysu, którego nie sposób ominąć. Wielu kwestii nie można było wcześniej przewidzieć, bowiem tu wszystko postawione jest na ostrzu noża. Phillips udało się stworzyć dobry tytuł z gatunku domestic thriller, czyli tragicznych wydarzeniach rozgrywających się po cichu w czterech ścianach.

Toksyczna przyjaźń (Polly Phillips)

Za udostępnienie przedpremierowego egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję wydawnictwu

MUZA S.A.

Pattyczak

Tytuł: Toksyczna przyjaźń

Autor: Polly Phillips

Tytuł oryginalny: My best friend’s murder 2021

Tłumaczenie: Aldona Możdżyńska

Wydawnictwo: Muza S.A.

Data i miejsce wydania:  22/09/2021, Warszawa

Oprawa: miękka

Wydanie: I

Liczba stron: 350

ISBN: 978-83-287-1577-6

Podsumowanie

Toksyczna przyjaźń

Toksyczna przyjaźń
 • 7/10
  Fabuła
 • 7/10
  Stylistyka
 • 7/10
  Wydanie

Zalety

 • udany tytuł gatunku domestic thriller
 • świetne ukazanie toksycznej relacji między dwiema kobietami
 • wciągająca lektura

Wady

 • zbędny wątek sensacyjny - tutaj uwaga skupiona jest na samych bohaterkach, a nie zabójstwie jednej z nich