31 sierpnia 2017

Boom na uniwersum Harry’ego Pottera minął jakiś czas temu. Rowling zakończyła swój cykl, w kinach miały premierę wszystkie książkowe adaptacje. Wydawało się, że fasolki Bertiego Botta i czekoladowe żaby już na zawsze zniknęły ze sklepów, z półek zniknęły ubrania i piżamki inspirowane tą niesamowitą serią. A jednak coś drgnęło. Do naszego kraju zawitały kolorowanki dla dorosłych oparte na filmowym i fantastycznym świecie Harry’ego Pottera. A potem boom powrócił, głównie za sprawą filmu „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć?”. W księgarniach pojawiły się wznowienia powieści oraz nowelki i opowiadania związane z magicznym światem czarodziejów. A wśród nich „Harry Potter. Magiczne stworzenia do kolorowania”, czyli druga odsłona cyklu malowanek od wydawnictwa Otwarte.

Na jej łamach można znaleźć obrazki zarówno z filmu, jak i te z książek. Kolejno przedstawiają ulubioną trójkę protagonistów, drugoplanowych bohaterów (jak chociażby Zgredka), magiczne zwierzęta (hipogryfy i smoki) oraz fantastyczne istoty (na przykład olbrzymy i trolle). Generalnie wszystkie szkice można podzielić na dwa rodzaje: ładne i trudne. Banalna klasyfikacja, jednak jeśli brać pod uwagę stopień zaangażowania przy malowaniu, to okazuje się, że jedna kartka może pochłonąć na kilka godzin zabawy.

A czym kolorować? Jak sama nazwa publikacja podpowiada, wszystkim tym, czym można nadać barwy, czyli kredkami, pastelami i kredkami typu bambino. Tradycyjny, miękki ołówek również pozwoli stworzyć interesujący efekt. Zdecydowanie odpadają flamastry, cienkopisy oraz markery – przebiją się na drugą stronę kartki, przez co straci się połowę malowanek.

Publikacja posiada także kilka przykładów kolorowych ilustracji – z jednej strony jest to świetna podpowiedź, w jaki sposób można wypełnić czarno-białe strony, zaś z drugiej nieco to przytłacza, ponieważ efektu gradientu w żaden sposób nie da się osiągnąć zwykłymi kredkami.

„Harry Potter. Magiczne stworzenia do kolorowania” zostały wydane w tej samej szacie graficznej co dwie poprzednie kolorowanki, czyli „Harry Potter. Magiczne miejsca i postacie do kolorowania” oraz „Harry Potter. Plakaty do kolorowania”.

Szkice charakteryzują się drobiazgowością. Wymowne, nieco mroczne kolorowanki z pewnością nie są przeznaczone dla dzieci. Dodatkowo stosunkowo wysoka cena może odstraszyć – 29,90 zł za czarno-białe rysunki? Warto, ale tylko w przypadku osób dorosłych, które lubią tego typu rozrywkę (swoją drogą w sieci można znaleźć egzemplarze za nieco ponad 10 złotych). Wypełnianie barwami ilustracji stanowi znakomitą odskocznię od spędzania czasu w świecie elektronicznych mediów, pobudza wyobraźnię i zwyczajnie odstresowuje, zapewniając kilkanaście godzin relaksu.

Pattyczak

Tytuł: Harry Potter. Magiczne stworzenia do kolorowania 
Tytuł oryginalny: Harry Potter Magical Creatures Coloring Book
Tłumaczenie: Karolina Kaim
Wydawnictwo: Otwarte – Moondrive
Data i miejsce wydania: 27/04/2016 Kraków
Oprawa: miękka
Wydanie: I
Liczba stron: 96
ISBN: 978-83-7515-197-8

Recenzja ukazała się pierwotnie na portalu Efantastyka.

Podsumowanie

Harry Potter. Magiczne stworzenia do kolorowania

Harry Potter. Magiczne stworzenia do kolorowania
  • 6/10
    Wydanie

Zalety

  • postacie ze świata Harry'ego Pottera
  • ciekawa pozycja dla potteromaniaków

Wady

  • cena w stosunku do liczby stron
  • źle się maluje wewnętrze krawędzie ze względu na klejenie