12 marca 2018

Katharina von der Gathen to edukatorka w dziedzinie seksuologii, która postanowiła pomóc rodzicom w walce z trudnymi zapytaniami dorastających pociech. Intymne życie zwierząt ma za zadanie odpowiedzieć na pytania dzieci dotyczące rozmnażania w świecie zwierząt, rywalizacji o partnerki, sposoby rozwijania małych zwierzątek i ich przyjścia na świat, a także pytań dotyczących samej kopulacji. Książka podzielona jest na kilka głównych działów: dotyczą różnych sztuk uwodzenia (wzrokowego, za pomocą tańca, wydzielania zapachów, wydawania różnorodnych dźwięków, a nawet i walk między samcami), sposobów kopulacji (rzadko, często, grupowo, wyczynowo, podstępnie, z bólem), przebiegu ciąży (lub rozwoju jaj), porodu, opiekowaniu się potomstwem oraz życiem rodzinnym („wychowywanie” patchworkowe, samotne, grupowe itp.).

Pierwsze zderzenie się z książką może być nieco szokujące, bowiem na kartach Intymnego życia zwierząt pojawiają się sposoby kopulacji, obrazki narządów rozrodczych oraz sposobów porodu. Przystępując do lektury dziecko powinno mieć pewnego rodzaju wiedzę na temat otaczającego go świata, zwłaszcza w kwestii nazewnictwa intymnych części ciała oraz rozumieć, na czym polega stosunek płciowy, zapłodnienie i rozród. Czytając Intymne życie zwierząt Kathariny von der Gathen należy przygotować się na pytania dotyczące kwestii ludzkiej seksualności – nie oszukujmy się, nie sposób ich w żaden sposób uniknąć, kupując omawianą pozycję.

Opisy rozmnażania zwierząt nie są w żaden sposób wulgarne lub odstraszające, są po prostu neutralne. Autorka wprost pisze, jak wygląda konkretny akt płciowy, jednak nie ubiera tego w żadne górnolotne słowa ani też nie używa synonimów: penis to penis, srom to srom, a nie żadna dziurka, podobnie jak sperma, nasienie, szczytowanie czy łożysko. To język neutralny, dopasowany do poziomu leksykalnego dziecka w podstawówce, pozbawiony aspektów trudnej naukowości.

Także trudne tematy dotyczące homoseksualizmu, samotnego wychowywania potomstwa, podrzucania młodych, stadnego trybu życia, masturbacji oraz zmiany ról w rodzinie nie zostały ukazane jako coś nienormalnego lub godnego potępienia, lecz jako naturalne zjawiska występujące w naturze, których nie należy oceniać pod względem moralnym.

Opisy dotyczą wszystkich najważniejszych gatunków zwierząt: od robaków poprzez gady, ptaki i ssaki, nie pomijając ryb i morskich ssaków. O ile w przypadku lwów lub słoni rodzice mogą nie mieć problemów z odpowiedziami na pytanie dziecka, o tyle jedwabniki morwowe, pająki pawie, perkozy czubate, gibony, humbaki i koralowce mogą okazać się nie lada wyzwaniem. Jedyne zastrzeżenie mam do rekomendowanego wieku dziecka: blurb informuje, iż jest to książka dla dzieci powyżej 8 roku życia, niemniej tę granicę można przesunąć do 10 roku życia. Podejrzewam, że nie każdy 8-latek wie, czym jest wagina, sperma lub wzwód. Wszystko jednak zależy od kwestii wychowania dzieci, środowiska, w jakim dorasta oraz podejścia rodziców w kwestii omawiania tak wrażliwych tematów.

Na pochwałę zasługuje wydanie książki: twarda, gruba oprawa, cztery rozkładane wstawki, barwne ilustracje oraz dobrze dopasowana, jednolita pod względem kolorystycznym czcionka sprawia, iż Intymne życie zwierząt czyta się naprawdę przyjemnie.

Reasumując, książka Kathariny von der Gathlen to bardzo pomocna w rozumieniu świata zwierząt. Autorka w pomocny i przyjazny dziecku sposób wyjaśnia wiele aspektów związanych z życiem seksualnym zwierząt. Jednocześnie lektura Intymnego życia… z pewnością stanie się impulsem do pytań obejmujących ludzką sferę, dlatego należy mieć to na uwadze, kupując tę pozycję. Bardzo interesująca propozycja dla dzieci powyżej 10 roku życia.

 

 

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję wydawnictwu

Prószyński Media

Pattyczak

Tytuł:  Intymne życie zwierząt

Autor: Katharina von der Gathen

Ilustracje: Anke Kuhl

Tłumaczenie: Bartosz Nowacki

Tytuł oryginalny: Das Liebesleben Der Tiere 2017

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Data i miejsce wydania:  13/03/2018 Warszawa

Oprawa: twarda

Wydanie: I

Liczba stron: 145

ISBN: 978-83-8123-138-1

Intymne życie zwierząt (Katharina von der Gathen)

Podsumowanie

Intymne życie zwierząt

Intymne życie zwierząt
 • 8.5/10
  Fabuła
 • 8.5/10
  Stylistyka
 • 8/10
  Wydanie

Zalety

 • fachowa wiedza opisana językiem neutralnym
 • brak oceniania kontrowersyjnych temaów typu homoseksualizm lub porzucanie młodych
 • bardzo szczegółowe, nie wulgarne ilustracje

Wady

 • dla dzieci powyżej 10 roku życia