19 listopada 2022

Jesienny las Anny Paszkiewicz to ostatnia część cyklu przedstawiająca życie leśnych zwierząt w kolejnych porach roku. Tym razem głównymi bohaterami opowieści jest para małych niedźwiadków i to z ich perspektywy poznajemy przygotowania do zimy oraz obserwujemy, jak zmienia się przyroda.

Coś odchodzi bezpowrotnie

Jesienny las to prawdziwa feria barw i zapachów. Autorka kolejno opisuje jak zmienia się krajobraz z ciepłego, wrześniowego popołudnia pełnego kolorowych liści aż do ciężkich, listopadowych poranków obfitujących w mgły i wszechobecną wilgoć. Każda historia rozpoczyna się opisem tego, jak zmienia się tytułowy las, czego zaczyna w nim brakować i jak w związku z tym radzą sobie jego mieszkańcy.

Dla młodego czytelnika lektura Jesiennego lasu to niebywała okazja do zapoznania się z szeroko pojętym leśnym słownictwem – odkrywamy jak nazywają się „domki” niedźwiedzi, zajęcy, bobrów czy też wiewiórek, jakiego rodzaju grzyby można spotkać o tej porze roku a także tego, w jakie pożywienie obfitują krzewy i drzewa. Dzieciaki dowiadują się także tego, jak radzą sobie zwierzęta podczas coraz chłodniejszych dni i nocy.

Podobnie jak w poprzednich częściach, tak i tutaj na całość składa się kilka krótkich, powiązanych ze sobą historyjek rozgrywających się w bliżej nieokreślonym lesie. Na kartach książki spotykamy bohaterów znanych z Zimowego, Wiosennego i Letniego Lasu, niemniej ich znajomość nie jest wymagana, bowiem najważniejsze wydarzenia zostały krótko streszczone w omawianej pozycji. Każda opowieść uczy czegoś nowego lub też wprowadza zmiany w dynamice relacji grupy leśnych przyjaciół.

Nowi, futrzaści bohaterowie

W tej odsłonie leśnych przygód głównymi bohaterami jest para młodych niedźwiadków, które wraz z tatą przemierzają kotliny i pagórki, ucząc się łowić ryby, zdobywać pożywienie, a także pomagać innym zwierzętom. Najbliższa paczka przyjaciół futrzastych misiów, czyli Gile, Warchlaczek i Zajączek, poznają nowych znajomych i tych potworów, od których należy trzymać się z daleka, czyli ludzi.

Z wrodzoną ciekawością i nieustanną chęcią poznawania świata niedźwiadki dowiadują się, co znaczy być wiewiórką, jak baczcie obserwować leśne koncerty przy akompaniamencie jeleni na rykowisku, w jaki sposób można zbudować domek na wodzie, odkryją też, czym jest echolokacja i dlaczego nie trzeba bać się tajemniczego zwierzęcia, które robi „muuu” i mieszka z ludźmi.

Jesienny las – obowiązkowa pozycja przedszkolaka

Anna Paszkiewicz w Jesiennym lesie w bardzo plastyczny i jednocześnie przyjemny sposób przedstawia życie leśnych mieszkańców. Wszystko jest opisane prostym i zrozumiałym dla kilkulatka językiem. Lektura nie wzbudza gwałtownych emocji, bowiem na próżno szukać tu nagłych zmian akcji lub też emocjonalnych wydarzeń – wszystkie przygody są wciągające ze względu na ciekawski charakter młodych niedźwiadków, które spokojnie buszują wśród spadających, kolorowych liści i przeżywają różne przygody.

Gdybym mogła się przyczepić czegoś to byłaby to jedna rzecz: brak ilustracji na każdej stronie. Czasami mamy do czynienia z dwiema zapisanymi kartami tekstu i dziecko nie ma na czym się skupić i zawiesić oka. Czasami zaś ilustracje zajmują dwie strony i trzeba przerwać lekturę, by móc porozmawiać o tym, co znajduje się na obrazkach.

Samo wydanie utrzymane jest w duchu poprzednich części – taki sam format, ładna okładka z błyszczącymi elementami oraz ilustracjami Marty Rydz-Domańskiej sprawiają, że książka bardzo dobrze prezentuje się w domowej biblioteczce. Nie ukrywam, iż jestem zachwycona tą serią Anny Paszkiewicz – zarówno samo wydanie, jak i fabuła stoją na bardzo wysokim poziomie. I rekomendują ją z całego serca!

Polecam także:

>>Pewnego dnia, niedźwiadku (Stephanie Stansbie, Frances Ives)

Pattyczak

Tytuł: Jesienny las

Seria: Las

Autor: Anna Paszkiewicz

Ilustracje: Marta Rydz-Domańska

Wydawnictwo: Wilga

Data i miejsce wydania: 28/09/2022, Warszawa

Oprawa: twarda

Wydanie: I

Liczba stron: 88

ISBN: 978-83-280-9375-1

Podsumowanie

Jesienny las

Jesienny las
  • 10/10
    Fabuła
  • 10/10
    Stylistyka
  • 9/10
    Wydanie

Zalety

  • cudowni, sympatyczni bohaterowie
  • opis zmian w przyrodzie
  • krótkie opowiastki z morałem

Wady

  • nie wszędzie są ilustracje