21 czerwca 2022

Pewnego dnia, niedźwiadku to prosta opowieść: opisano w niej jeden dzień i jedną rozmowę z życia mamy niedźwiedzicy i jej małego synka. Siła utworu tkwi w chwytającym za serce przesłaniu: radosne wspomnienia i bliska relacja z rodzicami pozwala czerpać siłę i być radosnym w dorosłym życiu.

Chcę być dorosłym (misiem)!

Głównymi bohaterami opowiadania są dwa niedźwiedzie: mama niedźwiedzica i jej synek. Największym marzeniem malucha jest być dokładnie takim samym, jak jego mama: wielkim, silnym, mądrym… jednym słowem, pragnie być dorosły, a mama jest jego największym wzorem.

Mama niedźwiedzica umie mądrze przekazać maluchowi to, że teraz jeszcze ma czas na to, by być małym misiem uczącym się życia a nie myśleć o dalekiej przyszłości. Pewnego dnia będzie przeskakiwał skały, wspinał się na drzewa, łowił ryby i robił wiele innych „dorosłych” rzeczy. Teraz jest moment, by fikać koziołki, upadać na trawę i przytulać się tak często, jak to tylko możliwe. Cieszyć się dzieciństwem i budować miłe wspomnienia.

Najważniejszym momentem całej misiowej rozmowy jest morał: wszystkie szczęśliwe momenty, jakie teraz mama i syn przeżywają we dwoje, stanowią podstawę przyszłego życia małego niedźwiedzia. Wspomnienia są jak korzenie drzew, które stanowią o jego sile i dobrym rozwoju.

O rodzicielskiej bliskość

Pewnego dnia, niedźwiadku to krótka opowieść o tym, jak ważna jest w życiu bliskość i wsparcie rodziców. To właśnie dzieciństwo jest okresem, które wywiera największy wpływ na kształtowanie się osobowości i siły charakteru przyszłych dorosłych. W trudnych chwilach i momentach zwątpienia zawsze można myślami powrócić do ciepłych wspomnień i chwil spędzonych w gronie najbliższych.

Niedźwiedzia mama jest wzorcem do naśladowania dla swojego synka. W codziennych zabawach uczy go ważnych rzeczy, zaspokaja potrzebę bliskości, wskazuje na ważne w życiu wartości, a także wspiera w trudnych momentach.

Klimatyczne ilustracje i duży format, a także niewielka ilość tekstu sprawiają, że lektura przeznaczona jest głównie dla tych najmniejszych czytelników. Barwne grafiki autorstwa Frances Ives przyciągają dziecięcą uwagę, a jesienne klimaty budują ciepłą, nostalgiczną aurę. To bardzo przyjemna i pouczająca lektura.

Polecam dziecięce lektury:

>Księga Baśni Andersena

>Złota Księga Bajek

>Kraina baśni

 

Pattyczak

Tytuł: Pewnego dnia, niedźwiadku

Autor: Stephanie Stansbie, Frances Ives

Tytuł oryginalny: Someday, 2018

Tłumaczenie: Agnieszka Stefańczyk

Wydawnictwo: Wilga

Data i miejsce wydania: 15/09/2021, Warszawa

Oprawa: twarda

Wydanie: I

Liczba stron: 32

ISBN: 978-83-280-8894-8

Podsumowanie

Pewnego dnia, niedźwiadku

Pewnego dnia, niedźwiadku
 • 9/10
  Fabuła
 • 9/10
  Stylistyka
 • 10/10
  Wydanie

Zalety

 • zapadający w pamięć morał o rodzicielskiej bliskości
 • piękne, jesienne grafiki
 • ważna lekcja o budowaniu korzeni swojej tożsamości

Wady

 • wysoka cena wydawcy