21 kwietnia 2023

Kiedy bociany wróciły do domu to niezwykła opowieść o determinacji małej dziewczynki w sprowadzeniu bocianów na teren Wielkiej Brytanii. Inspirowana prawdziwą historią książka uczy empatii i miłości do zwierząt oraz otaczającego nas świata.

Kilka słów o autorce. Kim jest Isabella Tree?

To brytyjska dziennikarka podróżnicza, żona właściciela ziemskiego i konserwatora przyrody, która wraz z mężem zajęła się projektem mającym na celu ponowne zadziczenie dawnych gruntów ornych i mleczarskich na terenie zamku Knepp w West Sussex w Anglii. To właśnie na tym terenie zauważono w 2016 r. bociana czarnego, jednego z najrzadszych ptaków Europy Zachodniej, a w 2020 roku po raz pierwszy od 600 lat biały bocian złożył jaja, z których wykluły się pisklęta. I to właśnie one stały się inspiracją do napisania książki o powrocie tych ptaków na teren Wielkiej Brytanii.

Prawdziwy ptasi bohater

W posłowiu autorka opisuje nie tylko działania brytyjskiej fundacji The White Stork Project, ale także uchyla rąbka tajemnicy o prawdziwym bohaterze ratującym bociany. A konkretnie jednego rannego ptaka, którego uratował Chorwat. Postrzelona samiczka nie mogła latać, więc mężczyzna wybudował jej na dachu swego domu gniazdo, by mogła tam wyzdrowieć. Ku zdziwieniu wszystkich, sprowadziła partnera i  założyła tam rodzinę.

Dlaczego bocianów już nie ma?

Główną bohaterką powieści Kiedy bociany wróciły do domu jest Beanie, czarnoskóra ośmioletnia dziewczynka, która uwielbia obserwować ptaki. Po raz pierwszy usłyszała o bocianach od swojej mamy, która przyniosła do domu małego braciszka i wytłumaczyła, iż dawniej to właśnie one przynosiły maleństwa do domu.

Bohaterka postanawia porozmawiać o tym ze swoim przyjacielem, pracownikiem rezerwatu Andym. Opowiedział, że w Wielkiej Brytanii już od dawien dawna nie ma bocianów, ale są one w Polsce. Wspólnymi siłami postanawiają przygotować ptasi wybieg i sprowadzić osamotnione bociany. Jednak jak je zatrzymać? Przecież one latają i mogą w każdej chwili zniknąć? Czy grozi im jakieś niebezpieczeństwo? Czy złożą jaja i zostaną tu na zawsze? Odpowiedzi kryją się w lekturze powieści Isabelli Tree.

Przeczytaj  recenzję: Kajtek, uważaj!

Potrzeba bliskości natury

Kiedy bociany wróciły do domu to przede wszystkim opowieść o tym, jak bardzo naturalna jest potrzeba bliskości z przyrodą, zwierzętami i roślinami, o darzeniu jej szacunkiem i podchodzeniu z wiedzą. Siła edukacji młodszego pokolenia jest nie do przecenienia, bowiem to właśnie dzięki naprowadzeniu na odpowiednią drogę i wsparciu można naprawdę odmienić rzeczywistość. Nie trzeba do tego wielkich inwestycji ani też wpływów, wystarczy odrobina chęci, determinacja oraz wytrwałość do osiągnięcia celu. Przesłanie tej książki jest proste i jednocześnie bardzo budujące: nikt nie jest za mały, by dbać o naturę i otaczający nas świat.

Wydawnictwo Świetlik wydrukowało książkę na papierze z certyfikatem FSC (papier z odpowiedzialnych źródeł), za to warto ich pochwalić. Spośród innych książek z serii „Blisko natury” warto wspomnieć o Wróżkowym ogrodzie oraz Mojej małej kaczuszce. Zobacz także inne książki i picturebooki dzieci w wieku 3-5 lat w księgarni TaniaKsiazka.pl.

Kiedy bociany wróciły do domu to przyjemna lektura dla młodych czytelników w wieku około 5-6 lat. Krótkie teksty pozwalają zrozumieć ważne treści, a przyjazne dla oka ilustracje Alexandry Finkelday pozwalają skupić się na czytaniu. Książka jest fabularyzowaną relacją opartą na prawdziwych wydarzeniach i ten aspekt właśnie sprawia, iż wybija się na tle innych dziecięcych tytułów. To doskonały przykład tego, jak ludzie mogą coś zmienić dzięki własnym wysiłkom i pasji, z mocnym przesłaniem na temat ochrony zwierząt i siedlisk.

Zobacz także: Rok z Findusem

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję księgarni

TaniaKsiazka.pl

Pattyczak

Tytuł: Kiedy bociany wróciły do domu

Tytuł oryginalny: When the Storcks Came Home

Autor: Isabella Tree

Tłumaczenie: Maria Mazurowska

Ilustracje: Alexandra Finkelday

Seria: Blisko natury

Wydawnictwo: Świetlik, Grupa Wydawnictwo Kobiece

Data i miejsce wydania: 14/04/2023, Białystok

Oprawa: twarda

Wydanie: I

Liczba stron: 32

 ISBN: 978-83-8321-316-3

Podsumowanie

Kiedy bociany wróciły do domu

Kiedy bociany wróciły do domu
 • 8/10
  Fabuła
 • 8/10
  Stylistyka
 • 9/10
  Wydanie

Zalety

 • mądre przesłanie, iż każdy może zacząć troszczyć się o naturę i jej mieszkańców
 • certyfikowany papier FSC
 • inspiracja prawdziwymi historiami z bocianami w roli głównej

Wady