4 czerwca 2017

Czy bycie na diecie wyklucza możliwość czerpania przyjemności z jedzenia? Ależ oczywiście, że nie! Przekonała się o tym bohaterka książki Kura, co tyła diecie: urocze zwierzątko, z nieznanych nikomu powodów, postanowiło przejść na dietę. I to nie byle jaką, ponieważ pełną wyrzeczeń. I wszystko poszłoby po jej myśli gdyby nie to, iż kura często miała ochotę na odrobinę czegoś pysznego. Raz skubnęła odrobinę szynki, raz kawałeczek tortu. Czy bohaterce udało się zrzucić zbędne kilogramy? Czy potrafiła zaakceptować swoją figurę? Tego wszystkiego dowiecie się z lektury jakże króciutkiej, bo zaledwie 28-stronicowej książki Kura, co tyła na diecie.

Nowy cykl zabawnych książek z serii Pan Poeta porusza w nieco satyrycznym ujęciu problemy trapiące społeczeństwo XXI wieku. Na pierwszy rzut poszła moda na szczupłą i perfekcyjną sylwetkę, która stała się marzeniem setek tysięcy młodych dziewczyn w całym kraju. W sieci co rusz można znaleźć diety-cud, autorskie książki kucharskie oraz zestawy ćwiczeń pomagające uzyskać wymarzoną figurę. I właśnie próbę takiego karykaturalnego ujęcia tematu przedstawił autor, Pan Poeta.

Niewątpliwą zaletą dziecięcej książeczki jest jej oprawa graficzna: rysunki Joanny Młynarczyk posiadają bardzo ciepłe, stonowane barwy. Tekst został przedstawiony, jakby był odręcznie rysowany dziecięcą rączką trzymającą kolorowe kredki. I te rymowanki – proste, wręcz banalne, dzięki czemu od razu wpadają w ucho, znacznie ułatwiając lekturę małym dzieciom.

Kura, co tyła na diecie to bajka ucząca samoakceptacji i zachęcająca do tego, by nie ulegać chwilowym trendom. Tak naprawdę jesteśmy szczęśliwi wtedy, kiedy siebie kochamy takimi, jakimi jesteśmy. Nie powinniśmy nikomu narzucać tego, jak powinien wyglądać. A jak sobie radzić z chęcią nagłego podjadania? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w poniższym filmiku:

Pan Poeta stworzył jeszcze dwie podobne książki: Wróbla, co oćwierkał sąsiadów oraz Kruka, co kracze pokrakanie. Warto zajrzeć na jego stronę i dowiedzieć się więcej: http://panpoeta.pl/bajki-o-tolerancji.

Czy warto kupić Kurę… do domowej biblioteczki? Tak, i nie tylko na dziecięcą półkę, ale i tę kuchenną, tuż obok pozycji na fit-super-extra-wypas-modne przepisy kulinarne. Bajka uczy zdroworozsądkowego dystansu do własnej osoby, którego tak wielu rodzicom brakuje.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję wydawnictwu

Prószyński Media

Pattyczak

Tytuł:  Kura, co tyła na diecie

Seria: Pan Poeta

Ilustracje: Joanna Młynarczyk

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Data i miejsce wydania:  16/5/2017 Warszawa

Oprawa: twarda

Wydanie: I

Liczba stron: 28

ISBN: 978-83-88097-131-8

Strona wydawnictwa:  Kura, co tyła na diecie. wyd. Prószyński Media

 

Podsumowanie

Kura, co tyła na diecie

Kura, co tyła na diecie
 • 10/10
  Fabuła
 • 10/10
  Stylistyka
 • 9.5/10
  Wydanie

Zalety

 • zabawne rymowanki, ciepłe grafiki
 • mądre przesłanie dla małych i dużych czytelników
 • ciekawe ujęcie jednego z ważnych tematów

Wady

 • za mała ilość stron ;)