22 października 2022

Seria Moja opowieści sygnowana logiem Disneya to literacka wersja opowieści, których pierwowzorem były filmy animowane. Nie inaczej jest w tym przypadku – Moje opowieści o zwierzętach zawierają cztery historie ze zwierzakami w roli głównej.

Cztery bajki ze zwierzętami w roli głównej

Na blisko dwustu stronach książki kryją się cztery historie: Gdzie jest Nemo, Księga Dżungli, 101 dalmatyńczyków oraz Zakochany kundel. Oczywiście są to opowiadania stworzone na podstawie bajek Disneya, dlatego nic dziwnego, że stanowią literacką kopię słynnych filmów. Prawdopodobnie z tymi tytułami spotkało się większość czytelników, których dzieciństwo przypadło na okres lat 90. i początek XX wieku – wtedy to właśnie na srebrnym ekranie lub też w domowej biblioteczce kaset wideo można było zobaczyć chwytające za serce filmy animowane, których głównymi bohaterami były zwierzęta.

 • Gdzie jest Nemo – to bajka z 2003 roku o poszukiwaniu przez ojca zaginionego w odmętach oceanu rybiego synka. Pod płaszczykiem przygody kryje się opis trudnych relacji ojca i syna, które ulegają diametralnej zmianie w finale powieści. To najsłynniejsza rybia bajka, dzięki której poznacie czarującego Nemo oraz zapominalską Dory.
 • Księga Dżungli – pochodząca z 1967 roku opowieść o grupie zwierząt wychowujących w dżungli małego człowieka. To pełna humoru historia Mowgliego poznającego sekrety dzikich zwierząt, ale jednocześnie tęskniącego za światem ludzi. Oto ich zabawne historie!
 • 101 dalmatyńczyków – rok 1961 przyniósł jedną z najbardziej głośnych (dosłownie) opowieści o przygodach 101 małych szczeniaków i ich opiekunów. Liczne zwroty akcji i dreszczyk emocji związany z licznymi awanturami z dalmatyńczykami w roli głównej sprawia, że nie sposób oderwać się od lektury.

>>recenzja komiksu 101 dalmatyńczyków

 • Zakochany kundel – najstarsza rocznikowo bajka z 1955 roku o romantycznej historii miłosnej rasowej suczki Lady oraz żądnego przygód kundelka Trampa. Prawdopodobnie to najpiękniejsza miłosna relacja między czworonogami, jaka kiedykolwiek powstała!

>>recenzja komiksu Zakochany Kundel

Filmowe kadry na kartach książki

Na każdej kartce znajdują się bajecznie kolorowe ilustracje – wypełniają one niemal każdą wolną przestrzeń, dlatego też tytuł będzie stanowił idealną propozycję dla najmłodszych czytelników. Nie są to szkice powstałe specjalnie na potrzeby książki, lecz przeniesione wybrane sceny z filmów animowanych. I chociaż część tekstową stanowią głównie dialogi, to pozostałe luki uzupełniają właśnie wspomniane grafiki. Wiele się na nich dzieje, są dynamiczne poprzez ukazywanie biegów, tańców, pościgów czy też ucieczek.

Jednocześnie nie brakuje miejsca na wzruszające chwile ukazujące bohaterów w przełomowych dla nich momentach życia: chwilach zwątpienia, smutny czy też strachu. Bowiem postacie pojawiające się na kartach Moich opowieści nie różnią się niczym od ludzi – mają marzenia, ważne jest dla nich bezpieczeństwo, akceptacja i więzy rodzinne. Nie obce są im różnego rodzaju słabości oraz skłonność do popełniania błędów, na szczęście każdy z bohaterów ma przyjaciela, na którego może liczyć w trudnych momentach.

Moje opowieści o zwierzętach to bardzo dobra propozycja dla małych czytelników w wieku przedszkolnym. Każda historia wręcz kipi od przygód, a sympatyczni bohaterowie sprawiają, że wieczorna czytanka zapadnie w pamięć na długi, długi czas. Dla dzieci, które nie znają filmów animowanych to niemal doskonały tytuł – jeśli jednak obejrzały bajki to nic straconego, książka może stanowić przyjemny powrót to znanej i lubianej opowieści.

Pattyczak

Tytuł: Moje opowieści o zwierzętach. Disney

Autor: Opracowanie zbiorowe

Wydawnictwo: Olesiejuk

Data i miejsce wydania: 12/04/2022, Kraków

Oprawa: twarda

Wydanie: I

Liczba stron: 192

ISBN: 978-83-8262-272-0

Podsumowanie

Moje opowieści o zwierzętach. Disney

Moje opowieści o zwierzętach. Disney
 • 8/10
  Fabuła
 • 8/10
  Stylistyka
 • 8/10
  Wydanie

Zalety

 • dużo barwnych, dynamicznych kadrów z filmów animowanych
 • sympatyczni bohaterowie, których nie sposób nie polubić
 • wartka, dynamiczna akcja, dużo się dzieje w każdej opowieści

Wady

 • kopia 1:1 historii z bajek Disneya