1 sierpnia 2017

Kolejna lista książek, z jakimi bym się chętnie zapoznała w czasie nadchodzących jesiennych wieczorów. Oczywiście wybór czysto subiektywny, podyktowany trzema czynnikami:

  • Chęcią poprawienia sobie humoru po 8-godzinnym siedzeniu w pracy;
  • Chęcią zapoznania się z literaturą nieco ambitniejszą niż kolejną przeciętną powieścią dla młodzieży lub mało oryginalnym pod względem kreacji świata przedstawionego fantasy;
  • Chęcią zapoznania się z twórczością autora, o którym wcześniej wiele słyszałam, a którego prozy nie miałam okazji jeszcze przeczytać.

Mam świadomość, że jest połowa wakacji, ale już teraz warto zapoznać się z literackimi zapowiedziami na jesień, ponieważ często w ramach przedpremierowej sprzedaży można kupić książkę z atrakcyjnym rabatem (zamiast detalicznej ceny 34zł w Empiku zamówiłam Dziewczynę z Brooklynu za niecałe 24zł!).

I. Troszkę ambitnie
Życie pszczół  –  Maeterlinck Maurice (30 sierpień)

Badania naukowców i biologów nie pozostawiają złudzeń: na świecie jest coraz mniej pszczółek. Ekspansywny i jednocześnie niezwykle intensywny rozwój cywilizacji oraz niekontrolowane wręcz stosowanie pestycydów i innego rodzaju chemikaliów w rolnictwie sprawia, iż z roku na rok jest coraz mniej pszczół. Sytuacja powoli staje się na tyle drastyczna, iż Green Peace prowadzi akcję Adoptuj pszczołę. Może warto przybliżyć sobie ich fascynujący świat, póki jeszcze istnieją?

Z pszczołami ma się sprawa podobnie jak z wieloma rzeczami tego świata. Dostrzegamy różne fakty, śledzimy obyczaje, powiadamy: robią to a to, pracują w ten a ten sposób, królowa tak przychodzi na świat, robotnice są dziewicami, rój następuje w tym a tym czasie. Wydaje nam się, że poznaliśmy wszystko, i nie pytamy o więcej. Widzimy, jak śpieszą z kwiatu na kwiat, obserwujemy rozgwar i ruch ula a egzystencję tę uważamy za bardzo prostą, wyznaczając jej granice od instynktownego szukania karmy do również instynktownego rozmnażania się. Ale gdy tylko zbliżymy się do przedmiotu naszych badań, by sobie zeń zdać sprawę, uderza nas niezwłocznie niesłychana złożoność najnaturalniejszych zjawisk i stajemy wobec zagadki inteligencji, woli, przeznaczenia, celu, środków czy przyczyn. I obezwładnia nas ta niepoznawalna organizacja najdrobniejszego przejawu życia.

Rudowłosa – Pamuk Orhan (16 sierpień)

Cel: poznanie twórczości Orhana, noblisty w dziedzinie literatury w 2006 roku.

W małej miejscowości pod Stambułem pewien licealista doświadcza wstrząsającej miłości i popełnia wielką zbrodnię… W połowie lat osiemdziesiątych XX wieku mistrz Mahmut, studniarz i jego pomocnik, „panicz” Cem, przekopują mozolnie metr po metrze jałową działkę, próżno szukając wody. W wolnych chwilach opowiadają sobie historie, pokazujące, jak różnie patrzą na świat. Jedną z nich jest opowieść o ojcobójstwie Edypa. Mimo iż tak odmienni – stary kawaler w sile wieku i młody chłopak – nawiązują więź, która przypomina relację między ojcem a synem. Wszystko zmienia się za sprawą rudowłosej piękności, aktorki wędrownego teatru. Najdziksze sny nastolatka stają się jawą, by natychmiast dać pole najgorszemu z koszmarów – wskutek nieuwagi Cema przy budowie studni dochodzi do tragicznego wypadku. Przerażony chłopiec ucieka do Stambułu, gdzie dopiero po wielu latach dowie się, czy naprawdę był winien śmierci mistrza i kim była rudowłosa uwodzicielka.

Wojny konsolowe – Harris Blake J. (13 wrzesień)

Jestem pewna, iż pozornie hermetyczny rynek gier komputerowych kryje w sobie równie wiele tajemnic, spisków, knowań oraz sieci kłamstw co rozgrywki opisane w Niezwykłej historii Marvel Comics.

W 1990 roku rynek gier wideo należał do Nintendo. Sega była słabnącą firmą z wielkimi aspiracjami. Wtedy na scenę wkroczył Tom Kalinske – człowiek, który o grach nie wiedział nic, ale miał rzadki talent do wygrywania batalii skazanych na porażkę. Oto Dawid postanowił zmierzyć się z Goliatem, a świat zapłonął. Bezlitosne starcie przerodziło się w globalną wojnę korporacyjną prowadzoną na wielu frontach: od domowych salonów i szkolnych placów, przez sale zarządów, po Kongres Stanów Zjednoczonych. Brat wystąpił przeciwko bratu, dziecko buntowało się przeciw rodzicowi, Mario starł się z Sonikiem, Ameryka ponownie walczyła z Japonią.

„Wojny konsolowe” to oparta na ponad dwóch setkach wywiadów z byłymi pracownikami wstrząsająca opowieść o przełomie na rynku gier. To także historia o tym, jak skromny, rodzinny człowiek z ponadprzeciętną wyobraźnią zainspirował zespół straceńców do stworzenia interesu wartego 60 miliardów dolarów.

Yoro – Perezagua Marina (12 wrzesień)

Liczę na wciągającą, wyróżniającą się narrację.  Wprowadzenie intrygującej i jednocześnie prowokującej gry z czytelnikiem jest naprawdę ogromnym wyzwaniem dla pisarza.

H, narratorka i bohaterka, już na wstępie wyznaje, że popełniła zbrodnię. I w prowokujących słowach zachęca czytelnika, aby ten ośmielił się przeczytać jej dzieje. W całej książce utrzymuje się to szczególne napięcie, ten sam wymiar tragiczności, to nieodparte wrażenie, że zarówno narratorka, jak i potencjalni czytelnicy grają w grę, której stawką jest życie lub śmierć. W tekście tętniącym ekstatycznym rytmem i zmuszającym do czytania ze wstrzymanym oddechem, H opowiada historię miłości do mężczyzny, historię miłości do dziewczynki Yoro, której nigdy nie widziała na oczy, historię poszukiwania tego wszystkiego, co tworzy podstawy ludzkiej istoty: tożsamości seksualnej, prokreacji, szaleństwa, nienawiści, miłości.

Dziedzice Ziemi – Ildefonso Falcones (13 wrzesień)

Kontynuacja cudownej Katedry w Barcelonie. Uwielbiam styl tego pisarza, Bosonoga Królowa także mnie nie zawiodła. Spodziewam się równie wciągającej i dopracowanej powieści historycznej.

Barcelona, XIV wiek. Llor Hugo, osierocony dwunastolatek, którego Arnau Estanyol zdecydował się wziąć pod swoje skrzydła, jest zadowolonym z siebie pracownikiem stoczni. Chłopak otrzymał od losu drugą szansę i marzy o tym, by stać się słynnym wytwórcą statków. Szybko jednak brutalna rzeczywistość uświadomi mu, że droga do sukcesu jest długa i niezwykle żmudna. Na przeszkodzie stanie nastolatkowi zaciekły wróg jego opiekuna. Hugo będzie rozdarty między lojalnością wobec Arnaua a pragnieniem przetrwania w mieście pełnym biedaków. Zmuszony opuścić dom nawiąże znajomość z pewnym Żydem. Wśród hiszpańskich winnic Hugo odnajdzie nową pasję.

To – Stephen King (30 sierpień)

W celach doświadczalnych. Ostatnio podczas rozmowy z koleżanką zauważyłyśmy, iż King zaczął pisać seryjne powieści, jedna za drugą, lecz niestety jakość pozostawia wiele do życzenia. Jak u Mastertona, gdzie na 99% za zjawiska paranormalne odpowiadają duchy Indian.

Derry w stanie Maine to miejsce ledwie widoczne na mapie. Dochodzi tu do wyjątkowej eskalacji zbrodni, okrutnych morderstw, gwałtów i tajemniczych wypadków. W kanałach miasteczka zalęgło się To. Bliżej nieokreślone, przybiera najróżniejsze postaci – klauna, ogromnego ptaszyska, głosu w rurach. Poluje na dzieci. Tylko dzieci potrafią dostrzec To. I dlatego właśnie one stają do walki z potworem. Mija dwadzieścia kilka lat i To powraca. Dzieci są już dorosłymi, ale muszą odnaleźć w sobie dziecięcą wiarę, lojalność i odwagę, by skutecznie stawić mu czoła.

Opowiadania – Cortazar Julio

Wystarczy przeczytać drugi akapit – czy trzeba dodawać coś więcej?

Zbiorowa edycja opowiadań Cortazara. Obejmuje ona tomy: „Bestiarium” (1951), „Koniec zabawy” (1956), „Tajemna broń” (1959), „Dla wszystkich ten sam ogień” (1966), „Ośmiościan” (1975) plus parę opowiadań z tomu „W osiemdziesiąt światów dookoła dnia” (1967).

Udzielając w 1970 roku zgody na takie wydanie swoich opowiadań, Cortázar wyraził życzenie, aby uszeregowane zostały nie w porządku chronologicznym, lecz według jego własnego podziału na obrzędy, gry i przejścia.

 II. Guilty pleasure
Dziewczyna z Brooklynu – Guillaume Musso (2 sierpień)

Pozostały mi jedynie dwa nieprzeczytane tytuły tego poczytnego pisarza. Ostatnia Ta chwila zaskoczyła mnie smutnym finałem. Dziewczyna z Brookluny na dodatek kupiona w super promocji za niecałe 24zł. Recenzja zapewne we wrześniu na blogu!

Raphaël jest wziętym pisarzem. Od kilku miesięcy spotyka się z Anną, która pracuje jako stażystka na pogotowiu w paryskim szpitalu, gdzie oboje się poznali. Podczas romantycznej podróży na Lazurowe Wybrzeże Raphaël, którego męczy tajemniczość Anny, przypiera ją do muru pytaniami o jej przeszłość. Po burzliwej kłótni dziewczyna opuszcza ukochanego i wraca do Paryża. Raphaël jedzie za nią. Na miejscu okazuje się, że dziewczyna zniknęła. Raphaël wraz z najbliższym przyjacielem, emerytowanym inspektorem policji, zaczyna jej szukać. Poszukiwania okazują się dużo bardziej skomplikowane, niż obaj początkowo myśleli. W wyniku prywatnego dochodzenia wychodzi na jaw, że Anna nie jest wcale tą osobą, za którą się podawała. Kobieta znalazła się w wielkim niebezpieczeństwie z powodu swojego udziału w nierozwiązanej sprawie sprzed dziesięciu lat.

We wspólnym rytmie – Jojo Moyes (2 sierpień)

Zanim się pojawiłeś można odpuścić, wystarczy jedynie 2-godzinny seans filmowy. Z kolei Dziewczyna, która kochałeś okazała się naprawdę dobrą powieścią obyczajową.  Czas zapoznać się z kolejną odsłoną prozy Pani Moyes.

Świat Natashy rozsypał się wraz z odejściem męża. Gniew i zraniona duma popchnęły ją do zrobienia rzeczy, których potem żałowała. Gdy człowiek traci kogoś bliskiego, nie zawsze zachowuje się rozsądnie. Natasha zamknęła się w swojej samotności, postawiła na niezależność i karierę. Kiedy decyduje się pomóc spotkanej w podejrzanych okolicznościach Sarze, nie przypuszcza, że ta „dziewczynka znikąd” odkryje przed nią życie na nowo.

We dwoje – Nicholas Sparks (27 wrzesień)

Nie mam nic na swoje usprawiedliwienie. Odmóżdżacz i tyle, chociaż Spójrz na mnie wielce mnie rozczarowało i nieco się boję sięgać po kolejny tytuł.

2-letni Russell Green ma wszystko: wspaniałą żonę, uroczą 6-letnią córkę, prestiżową posadę dyrektora reklamy w dużej firmie oraz wygodny dom w Charlotte. Jego życie przypomina piękny sen, a szczęście skupia się wokół jego miłości, Miriam. Ale na lśniącej powierzchni idealnej bańki mydlanej zaczynają pojawiać się rysy. Ku rozpaczy i zaskoczeniu Russa, jego życie niespodziewanie wywraca się do góry nogami. W ciągu kilku miesięcy traci żonę i pracę. Musi zająć się córką i zaadaptować się do nowej rzeczywistości. Przyjdzie mu zmierzyć się z nieznanym, pokonać własne słabości, sięgnąć po umiejętności, z których nigdy nie korzystał. Czeka go wielki emocjonalny test, ale też… niespodziewana nagroda.

Początek – Dan Brown (3 październik)

Znam wszystkie tytuły Browna. Na dodatek lubię Langdona, lekka, przyjemna i wciągająca fabuła na jesienne chłody, czego chcieć więcej?

„Początek”, nowa powieść Dana Browna z Robertem Langdonem, profesorem Uniwersytetu Harwarda i specjalistą od symboli. Tym razem autor przenosi nas do malowniczej Hiszpanii. Langdon przemierza ulice Madrytu, Barcelony, Sewilli i Bilbao, w poszukiwaniu odpowiedzi na dwa nurtujące ludzkość pytania: Skąd pochodzimy? Dokąd zmierzamy?