24 grudnia 2016

top-lista-ksiazek-2017TOP LISTA KSIĄŻEK 2017

Od razu uprzedzając Wasze oczekiwania – nie, to nie jest kolejna lista najbardziej gorących zapowiedzi 2017 roku. Poniższe zestawienie uznałabym po prostu za personalną przypominajkę. Chcę je nabyć w nadchodzących miesiącach, bo wiem, że bez względu na kolejno otrzymane egzemplarze recenzenckie po te tytuły sięgnę tak czy inaczej. Współpraca z Gildią i Efantastyką to naprawdę bardzo ciekawa literacka przygoda: o niektóre książki trzeba się mailowo „bić” z innymi recenzentami, niektóre zaś wpadają do domowego księgozbioru niejako z przymusu i po prostu muszę się z nimi zapoznać. Co ciekawe, nie zawsze dostaję te swoje, wymarzone. Czasami omijają mnie naprawdę interesujące pozycje, ponieważ nie pasują do serwisu lub też nie są nowościami, lecz zaledwie wznowieniami. W ten sposób koło nosa przechodzi kilka powieści obyczajowych, na których mi zależy, jak chociażby „Światło między oceanami”, którego klimatyczny trailer zachęcił mnie do sięgnięcia po książkowy oryginał (tak samo miałam w przypadku „Zanim się pojawiłeś”).

Oto moja subiektywna literacka lista, która MUSI uzupełnić braki mojej domowej biblioteczki w nadchodzącym roku. Zaczynam więc szukać po księgarniach (internetowych, bo są znacznie tańsze), czekać na wyprzedaże i promocje w Empiku i z maślanymi oczkami patrzeć na wybrane pozycje w obecności narzeczonego 😉

Światło między oceanami – M.L. Stedman

swiatlo-miedzy-oceanamiOpis z okładki:

Rok 1920. Tom Sherbourne, inżynier z Sydney, wciąż nie może się uporać ze wspomnieniami z Wielkiej Wojny. Posada latarnika na oddalonej o 100 mil od wybrzeży Australii niezamieszkanej wysepce Janus Rock i kochająca żona Isabel, która decyduje się dzielić z nim samotność, stopniowo przynoszą mu spokój i pozwalają pokonać upiory przeszłości. Los wystawia ich jednak na ciężką próbę. Po dwóch poronieniach i wydaniu na świat martwego chłopca, Isabel dowiaduje się, że nie będzie mogła mieć dzieci, i popada w depresję. I wówczas zdarza się cud: do brzegu wyspy przybija łódź ze zwłokami mężczyzny i płaczącym niemowlęciem. Ulegając namowom żony, kierując się głosem serca, a nie zasadami moralnymi, Tom podejmuje decyzję, której konsekwencje położą się cieniem na życiu wielu ludzi…

Dlaczego chcę to mieć?

Trailer wszystko tłumaczy. Autorka porusza bardzo interesujący temat, film wydaje się być dobrze zrealizowany, a szczerze mówiąc to szkoda mi iść do kina, wydać 60zł i patrzeć, jak osoba towarzysząca nudzi się takim seansem. Zdecydowanie wolę kupić książkę! Już wiem, że to będzie jedna z pierwszych powieści, jakie przeczytam w nadchodzącym, przełomowym dla mnie roku!

7 lat później – Guillaume Musso

7-lat-pozniej-mussoOpis z okładki:

Sebastian Larabee i Nikki Nikovski – prowadzący spokojne i uporządkowane życie młody lutnik z bogatej nowojorskiej rodziny oraz obdarzona ogromnym temperamentem piękna modelka i malarka – zakochują się w sobie szaloną, gwałtowną miłością. Nie zważając na ostrzeżenia, wierząc w mit o przeciwieństwach, które się przyciągają, pobierają się pod wpływem chwili. Wkrótce na świat przychodzą dzieci – bliźniaki Camille i Jeremy. Różnice nie do pogodzenia, które na początku stanowiły coś w rodzaju zakazanego owocu, dodając ich związkowi pieprzyku, nieuchronnie prowadzą do konfliktu. Ciągłe kłótnie, brak zgody co do sposobu wychowania dzieci, a nawet oskarżenia o zdradę, skutkują wzajemną nienawiścią oraz zgodną decyzją o rozwodzie. Sebastianowi zostaje powierzona opieka nad córką, a Nikki – nad synem. Oboje organizują sobie życie na nowo, trzymając się jak najdalej od siebie. Camille jest wychowywana przez ojca według surowych, konserwatywnych zasad, Jeremy zaś ma wolną rękę we wszystkim; matka wybacza mu każde nieposłuszeństwo. Mija siedem lat. Któregoś dnia Jeremy tajemniczo znika. Ucieczka z domu? Wypadek? Porwanie? Nie chcąc kontaktować się z policją, Nikki zwraca się o pomoc do byłego męża. Próbując ratować dzieci, Nikki i Sebastian wplątują się w skomplikowaną i niebezpieczną przygodę, która z Nowego Jorku zawiedzie ich do Paryża, a potem do serca amazońskiej dżungli. Zmuszeni działać razem, odnajdą bliskość, którą uważali za straconą na zawsze.

Dlaczego chcę to mieć?

Kolejny tytuł do kolekcji książek tego pisarza. Mam nadzieję, że 7 lat później okaże się bardziej zbliżona do tych powieści Musso, w których ciekawy wątek kryminalno-sensacyjny powoduje, że nie mogę się oderwać od lektury i całą książkę pochłaniam w ciągu maksymalnie dwóch wieczorów.

Być jak Audrey Hepburn – Mitchell Kriegman

byc-jak-audrey-hepburnOpis z okładki:

Opowieść o tym, jak jedna mała czarna może całkowicie zmienić życie młodej dziewczyny…19-letnia Lisbeth ucieka od monotonii życia codziennego, oglądając filmy z Audrey Hepburn w roli głównej. Na co dzień pracuje w miejscowym barze jako kelnerka, jednak to zajęcie nie daje dziewczynie żadnych perspektyw na dalszy rozwój.  Pewnego dnia otrzymuje rewelacyjną wiadomość od swojej przyjaciółki Jess –stażystki w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Okazuje się, że na najważniejszym wydarzeniu modowym Met Gala, odbywającym się przy udziale nowojorskich celebrytów i rekinów biznesu z Wall Street, zostanie wystawiona pierwotna wersja legendarnej sukienki od Givenchyego, którą miała na sobie Audrey Hepburn w filmie Śniadanie u Tiffany’ego. Lisbeth, długo się nie zastanawiając, wyrusza w podróż do Wielkiego Jabłka. Już na miejscu, w tajemnicy przed wszystkimi, a także dzięki pomocy Jess, Lisbeth przymierza słynną suknię. Dodatkowy makijaż i fryzura à la Audrey Hepburn sprawiają, że część osób bierze bohaterkę za elegancką i prominentną celebrytkę. Wkrótce, dzięki sukienkom vintage swojej babci oraz modowej smykałce Jess, Lisbeth odnosi niebywały sukces w elitarnej socjecie Manhattanu, skupiając na sobie uwagę księżniczki popu Tabithy Eden oraz wpływowego ZK Northcotta, następcy potentata gazowego. Jednak w niedługim czasie Lisbeth przekonuje się, że jej nowe życie – pełne zaskakujących zwrotów akcji – wcale nie jest usłane różami, zaś ludzie, którzy przebywają w jej otoczeniu, mają wobec niej podejrzane zamiary. Młoda kobieta będzie musiała się zastanowić, co tak naprawdę liczy się w życiu: znajomość z reprezentantami nowojorskiej elity czy może relacje z tymi osobami, które znają prawdziwą Lisbeth. Nowojorski blichtr, ciemne sekrety socjety Manhattanu oraz powiew wielkiego świata glamour…

Dlaczego chcę to mieć?

Audrey Hepburn jest moją ulubioną aktorką. Rzymskie wakacje to dla mnie ideał filmu romantycznego, zaś piosenka do Śniadania u Tiffany’ego zawsze wywołuje u mnie nostalgię. Przeczytałam jej dwie biografie (polecam tę autorstwa Alexandra Walkera), samą Audrey uważam za ikonę mody, kobiecego piękna i skromności, która pociąga mężczyzn. Boję się tylko, że opis zdradza zbyt dużo treści.

Gotuj z Julią – Julia Child

gotuj-z-juliaOpis z okładki:

Książka zawierająca przepisy na potrawy i dodatki oraz praktyczne porady dla miłośników sztuki kulinarnej. Dowodem na ich przydatność są lata doświadczenia jakimi poszczycić się mogła najbardziej znana w Stanach Zjednoczonych szefowa kuchni, która nauczyła Amerykanów gotować i zaraziła ich miłością do jedzenia, wydając kolejne książki kucharskie i prowadząc pierwsze w tamtejszej telewizji show kulinarne.

Dlaczego chcę to mieć?

Bez obrazków, tak naprawdę nieatrakcyjne wydanie, przepisy dość niemodne, bo tłuste, glutenowe, z cukrem i pełną śmietanką… a jednak to właśnie te dania uchodzą za najlepsze, by zadowolić męża i nakarmić dzieciaki. Brak obrazków w sumie odczytuję jako zaletę – gotowa potrawa nie zawsze wychodzi tak samo idealnie jak za zdjęciu, co często mnie martwi, zwłaszcza w przypadku ciast. Zero idealnych zdjęć = zero zmartwień, że coś mi wyszło nie tak 😀

Hannibal. Początek – Thomas Harris

hannibal-poczatek-thomas-harrisOpis z okładki:

Jakie są korzenie zła? Jak przebiega proces transformacji niewinnego dziecka w potwora, zdolnego do najbardziej niewyobrażalnych, najbardziej przerażających  zbrodni? Litwa pod sowiecką okupacją, rok 1941. W chwili, gdy armia hitlerowska atakuje Rosję, Hannibal ma osiem lat. Aby przetrwać, arystokratyczna rodzina Lecterów, spokrewniona z włoskimi rodami Sforzów i Viscontich, chroni się w domku myśliwskim w lesie. I pozostaje tam aż do odwrotu wojsk niemieckich. Ten okres Hannibal będzie później wspominać jako ostatnie szczęśliwe lata swojego życia. Zimą 1944 roku brakuje żywności, a ludzie umierają z głodu i zimna. W domku myśliwskim Lecterów pojawiają się szabrownicy. Ich ofiarą pada ukochana siostrzyczka Hannibala, Misza. Osierocony, zagłodzony, zamknięty w sobie chłopiec trafia do stalinowskiego sierocińca, gdzie jest bity i poniżany z powodu arystokratycznego pochodzenia. Tam odnajduje go wuj i zabiera do swojego domu we Francji. W życiu Hannibala zaczyna się nowy rozdział. Wuj jest uznanym malarzem, człowiekiem szlachetnym i subtelnym. Hannibal zakochuje się w jego żonie, pięknej Japonce, pani Murasaki, od pierwszego wejrzenia. Dzięki jej staraniom odzyskuje mowę i zapomina o strasznych wojennych przeżyciach. Do czasu. Sprowokowany, zabija po raz pierwszy, lecz unika odpowiedzialności. Dzięki ciotce rozpoczyna w Paryżu studia medyczne. Swoimi niezwykłymi zdolnościami zwraca na siebie uwagę profesorów, którzy powierzają mu coraz bardziej odpowiedzialne zadania. Dysponując większą swobodą, poświęca się swojej obsesji: stara się odszukać i ukarać morderców siostry. Stopniowo budzą się jego demony. Rodzi się nowy Lecter – koneser piękna, niezdolny do miłości i pozbawiony ludzkich odruchów okrutny zabójca, prawdziwy geniusz zła…

Dlaczego chcę to mieć?

Znam Hannibala oraz Czerwonego smoka i naturalnie chciałabym zapoznać się z ta pozycją. Tak, widziałam ekranizację książki, ale muszę przyznać, iż niezbyt przypadła mi do gustu. Może książka zrewiduje moją ocenę? Poza tym chciałabym móc zapoznać się z doświadczeniem Hannibala, które sprawiło, że w ciągu paru dni zabił w sobie wrażliwość i pogrzebał moralność, jednocześnie kreując swój własny, chory, perwersyjny i wyuzdany system wartości.

Milczenie owiec – Thomas Harris

milczenie-owiec-harrisOpis z okładki:

Clarice Starling, młoda adeptka Akademii FBI w Quantico, rozpoczyna staż w sekcji behawioralnej Biura, zajmującej się seryjnymi zabójstwami. Jej pierwszym zadaniem jest spotkanie z przybywającym w szpitalu dla umysłowo chorych wielokrotnym mordercą i kanibalem, z zawodu psychiatrą – doktorem Hannibalem Ecterem, prawdziwym geniuszem zła. Zwierzchnik Clarice, Jack Crawford, liczy na to, iż Lecter pomoże FBI w zidentyfikowaniu innego zbrodniarza, nazwanego przez media Buffalo Billem, który od kilku miesięcy terroryzuje Stany Zjednoczone, porywając, mordując i obdzierając ze skóry młode kobiety. Starling wdaje się z Lecterem w niebezpieczną grę psychologiczną: w zamian za okruchy informacji na temat Buffalo Billa opowiada mu o swoim dzieciństwie, pozwalając, by oddawał ją osobliwej psychoanalizie. Czy dzięki genialnej intuicji Lectera uda się wpaść na trop psychopaty, zanim ten zabije kolejną porwaną kobietę? A może doktor wie o morderstwach więcej, niż chce ujawnić?

Dlaczego chcę to mieć?

Sam film widziałam dobrych kilka lat temu, jak byłam jeszcze w gimnazjum. Zrobił na mnie piorunujące wrażenie. Sądzę, że po latach dobrze byłoby zapoznać się wreszcie z literackim pierwowzorem, a po skończonej lekturze raz jeszcze zobaczyć jeden z najlepszych thrillerów w historii kina. Poza tym Anthony Hopkins jest dla mnie numerem jeden, jeśli idzie o kreację Hannibala Lectera i mam obawy, że książkowy bohater może mnie nieco… rozczarować.

Pamiętnik – Nicholas Sparks

sparks-pamietnikOpis z okładki:

W starym, wytartym notatniku kryje się kronika pewnej miłości, która rozkwitła po zakończeniu II wojny światowej gdzieś w Karolinie Północnej. Noah Calhoun odczytuje ją wieczorami w domu opieki pewnej kobiecie cierpiącej na chorobę Alzheimera. Dzięki sile uczucia przeżywa na nowo cudowne chwile swojej wielkiej miłości. Przypomina sobie, kiedy w 1932 roku po raz pierwszy zobaczył Allie Nelson – ich potajemne spotkania, wspólne wakacje i trudny okres rozstania, gdy zniknęła z jego życia na czternaście lat…

Dlaczego chcę to mieć?

Z sentymentu. Kiedyś obejrzałam film i uznałam, że to jeden wielki kicz, ale po latach, kiedy znalazłam się w wieku głównej bohaterki i mam swego ukochanego u boku, całkowicie inaczej zaczęłam postrzegać pewne rzeczy. Obejrzałam film drugi raz i… całkowicie zmieniłam jego ocenę. Jestem pewna, że po książkę sięgnę w trakcie długich, jesiennych wieczorów z wielkim kubkiem herbatki z cytrynką.

Syn – Philip Meyer

syn-meyerOpis z okładki:

Syn” Philippa Meyera to epicka, napisana z rozmachem powieść o amerykańskim Zachodzie. Wielopokoleniowa saga o losach dumnej i niezłomnej teksańskiej rodziny McCulloughów – od czasów XIX-wiecznych najazdów Komanczów do XX-wiecznego boomu naftowego – dla której najważniejszą wartością jest ziemia i honor. To także książka niepokojąca i działająca na wyobraźnię. Bez wątpienia można powiedzieć, że jest arcydziełem i kontynuacją najlepszej tradycji amerykańskiego kanonu – niezapomniana powieść łącząca pisarską sprawność Larry’ego McMurtry’ego z ostrością wyrazu Cormaca McCarthy’ego.

Dlaczego chcę to mieć?

Nie czytałam McCarthy’ego (kolejna książka do zapoznania, wstępnie w 2018 roku), jednak samo porównanie Meyera do prozy twórcy Drogi sprawiło, że mam ochotę zapoznać się z jego Synem. W szkole o historii USA bardzo mało mówiono, a z doświadczenia i lektur innych powieści wiem, że jest to niezwykle pasjonujący etap w rozwoju ludzkości, który po prostu wypada dobrze znać.

Ta chwila – Guillaume Musso

ta-chwila-mussoOpis z okładki:

Lisa marzy, aby zostać aktorką. Ale smutna codzienność zmusza ją do pracy w barze na Manhattanie. Pewnego wieczoru poznaje młodego lekarza, Arthura Costello. Raz po raz los styka ich ze sobą, aż wreszcie zaczyna rodzić się między nimi uczucie. Ale Arthur nie jest taki jak wszyscy. W odziedziczonej latarni morskiej odkrył straszliwy sekret zamknięty za stalowymi drzwiami. Łamiąc złożoną obietnicę, zdecydował się otworzyć te drzwi. To, co za nimi odkrył, nie pozwala mu wieść normalnego życia. Dla Lisy Arthur zrobi jednak wszystko, aby przechytrzyć swoje przeznaczenie. Razem z ukochaną podejmą szaleńczy wyścig z bezlitosnym przeciwnikiem, którym jest… czas.

Dlaczego chcę to mieć?

Najnowsza powieść Francuza. Jeśli tylko okaże się na tyle zaskakująca co Central Park, to będę sobie pluć w brodę, że nie kupiłam Tej chwili w dniu premiery, kiedy przechodziłam koło księgarni, a ł pracująca tam pani układa stosik świeżo wydrukowanych książek prosto z wielkiego kartonowego pudełka.

Wrócę po Ciebie – Guillaume Musso

wroce-po-ciebie-mussoOpis z okładki:

Ethan jest znanym psychoterapeutą, człowiekiem sukcesu. Bogaty i szczęśliwy, dla kariery poświęcił życie rodzinne i miłość. Pewnego ranka budzi się swoim jachcie u boku nieznajomej piękności. Nie pamięta wydarzeń poprzedniego wieczoru. To dopiero początek serii zaskakujących wydarzeń. W gabinecie czeka na niego przestraszona nastolatka, niezapowiedziana pacjentka. Chwila nieuwagi i dziewczynka popełnia samobójstwo, strzelając sobie w głowę. Tajemniczy taksówkarz zabiera Ethana na uroczystość ślubną kobiety, którą kochał i porzucił przed kilkoma laty. Ethan zdaje sobie sprawę, że nadal darzy ją uczuciem, ale jest już za późno, by cokolwiek zmienić. Opuszcza przyjęcie, zostaje napadnięty i trafia do szpitala. Tam, w szpitalnym pokoju, ginie od kul mordercy. Ostatkiem świadomości wspomina ukochaną. Następnego dnia budzi się na jachcie u boku pięknej rudowłosej kobiety. I znowu jest 31 października. Czy los da mu druga szansę? Czy dowie się, kto pragnął jego śmierci? Czy odzyska Celine? Ma dwanaście godzin, by coś zmienić…

Dlaczego chcę to mieć?

Powiem wprost – Musso to mój autor guilty pleasure. Chcę mieć jego wszystkie książki. W tym przypadku jednak mam spore obawy, iż Wrócę po Ciebie okaże się bardzo zbliżone fabularnie co Potem, Będziesz tam? z elementami Uratuj mnie. Kupię, przeczytam i zrecenzuję. Oby tylko moje przeczucie tym razem okazało się nietrafione.

W przyszłym roku w Jerozolimie – Julia Navarro

w-przyszlym-roku-w-jerozolimie-navarroOpis z okładki:

Porywająca historia dwóch rodzin, które starają się przezwyciężyć swoje przeznaczenie. Historia o zdradzie i zemście, możliwej i niemożliwej miłości, o wielkiej przygodzie w kraju pełnym nietolerancji i oburzenia.Marian Miller, pracująca dla organizacji pozarządowej, zostaje poproszona o sporządzenie raportu o nieleganych osiedlach żydowskich na terytorium Palestyny. Aby dobrze wywiązać się z zadania Marian chce mieć pewność, że dobrze rozumie sytuację po obydwu stronach konfliktu. W tym celu Marian aranżuje w Izraelu spotkanie z Ezekielem Zuckerem, starszym mężczyzną, który, jak wielu innych, ma wiele do powiedzenia, a także sporo do ukrycia. Ezekiel snuje swoją historię, jak gdyby była olbrzymią układanką z bardzo skomplikowanych drobnych elementów. Marian opowiada mu znaną sobie, arabską wersję tej historii. U schyłku XIX wieku rodzina Zuckerów została wypędzona z rodzinnej Rosji z powodu swojego żydowskiego pochodzenia. Doświadczywszy okrucieństwa i niesprawiedliwego traktowania za rządów cara, wyruszyła do Ziemi Obiecanej. Tam Zuckerowie kupili działkę należącą do Ziadsów, arabskiej rodziny, której głową był wtedy Ahmed. Dwóch mężczyzn, Ahmeda Ziada i Samuela Zuckera, połączyły więzy przyjaźni ponad religijnymi i politycznymi podziałami, która miała przetrwać pokolenia. Ta intrygująca saga rodzinna, w której kulminacyjne wydarzenia przypadają na rok 1948, jest najambitniejszą jak dotąd powieścią Julii Navarro. To powieść szkatułkowa, której karty zaludniają postacie z krwi i kości, które biorą swój los w swoje ręce, spełniają marzenia i walczą o życie.

Dlaczego chcę to mieć?

Oj, w tym przypadku raczej powinnam się wytłumaczyć sama przed sobą, czemu tej pozycji jeszcze nie mam na swojej półce. Tematyka, która fascynuje mnie od paru dobrych lat – to przez judaistykę i bardzo silne zainteresowanie historią i kulturą Żydów wylądowałam na doktoracie 😉 Muszę przyznać, iż solidnie napisana powieść obyczajowa z przemyślaną fabułą i dobrze nakreślonymi charakterami to gwarancja świetnie spędzonego czasu.

Nieznośna lekkość bytu – Milan Kundera

nieznosna-lekkosc-bytu-kunderaOpis z okładki:

To poruszające studium przypadku, który rządzi ludzkim życiem i decyduje o tym, kim jesteśmy, czym się zajmujemy i kogo kochamy. W epoce totalitaryzmu zaś czynnik losowy jest tym bardziej paradoksalny, im bardziej wszechwładny ustrój stara się go wyeliminować i narzucić obywatelom sztuczne ograniczenia. Pomiędzy tymi dwoma żywiołami – prawdziwym i wymyślonym – poszczególne biografie wirują jak folia na wietrze.

Dlaczego chcę to mieć?

Klasyka światowej literatury. Mimo tego, iż mogę pochwalić się dyplomem magistra filologii polskiej, to o dziwo po latach stwierdzam, iż nie jest on wiele wart z racji tego, iż w trakcie studiów zabrakło mi czasu na zapoznanie się z największymi światowymi arcydziełami. Owszem, były zajęcia poświęcone światowej literaturze, jednak obejmowały one zakresem czasy starożytności oraz średniowiecza i można było na nie uczęszczać w ramach fakultetu. Kolejne lata poświęcałam polskim autorom, zaniedbując powieść autorstwa obcych twórców. Teraz nadszedł czas, by nadrobić literackie zaległości.

Jutro – Guillaume Musso

jutro-mussoOpis z okładki:

Emma mieszka w Nowym Jorku. Ma 32 lata i ciągle szuka tego właściwego mężczyzny. Matthew mieszka w Bostonie. Odkąd jego żona zginęła w wypadku, samotnie wychowuje czteroletnią córeczkę. Korespondencyjna znajomość rodzi potrzebę spotkania. Tego samego dnia, w tym samym czasie, otwierają drzwi restauracji… Ich drogi jednak się nie krzyżują. Gra kłamstw? Żart wyobraźni? Manipulacja? Musso ujawnia swoje mistrzostwo w kreowaniu atmosfery tajemnicy Paris Match. Kiedy Matthew kupuje używany komputer, nie ma pojęcia, że ten przedmiot odmieni jego życie. Na dysku laptopa, który wbrew temu, co twierdzi sprzedający, nie został dokładnie wyczyszczony, znajdują się zdjęcia, a także adres mailowy osoby, która je wykonała – młodej kobiety, prawdopodobnie poprzedniej właścicielki komputera. Matthew wysyła jej wiadomość, ona mu odpowiada i… rozpoczyna się coś, czego żadne z nich nie jest w stanie pojąć.

Dlaczego chcę to mieć?

Czyżby powieść zbliżona do rewelacyjnego Telefonu od anioła? Muszę się o tym przekonać jak najszybciej!

***********************************

A na jakie książki sami polujecie, czego poszukujecie, kogo uwielbiacie czytać, a się do czego nie chcecie przyznać? Czy jest jakaś pozycja, na którą czekacie z niecierpliwością? Z ogromną chęcią poznałabym Wasze literackie guilty pleasure!

Zaskakujące połączenie książki i herbatki! To też muszę mieć! 😉