16 czerwca 2019

Oto opowieść o mężczyźnie, który przyszedł na swój własny pogrzeb i gorzko zapłakał, bo nikt za nic nie tęsknił. Dlaczego? Być może wpływ na to miał fakt, iż Charles James, milioner i coacher, był przez większość swego życia zwyczajnym łajdakiem. Poznajcie dalsze losy bohatera powieści Sprzedawca marzeń Richarda Paula Evansa zatytułowanej Podróż tysiąca mil.

Być może dzięki przypadkowi, a może i Bożej opiece, Charles nie wsiadł do samolotu, który kilka minut po starcie uległ awarii, w wyniku której zginęli wszyscy pasażerowie i załoga. Mężczyzna, początkowo zszokowany, postanawia przez parę dni zniknąć, aby pojawić się na własnym pogrzebie zorganizowanym przez swoją asystentkę Amandę i zaskoczyć tym publikę i prasę, zarabiając przy tym niemałe pieniądze. Charles jednak gorzko się rozczarowuje, kiedy to na uroczystość przybywa zaledwie kilka osób, a większość krzeseł świeci pustkami. Tak wielki wstrząs stał się przyczynkiem do wyruszenia w samotną podróż słynną Route 66 do Kalifornii.

W Podróży tysiąca mil można znaleźć echa Ścieżek nadziei: podobnie jak Alan Christoffersen, jak i Charles James samotnie przemierza amerykańskie bezdroża w celu odnalezienia własnego jestestwa, pokuty, refleksji nad własnym losem, a także tego, co naprawdę jest dla niego w życiu ważne. Każdy kolejny rozdział rozpoczyna się od fragmentu dziennika, jaki James prowadzi podczas drogi. Nie są to może jakieś górnolotne, pełne filozoficznej zadumy mądrości, niemniej dla bohatera są boleśnie prawdziwe. I właśnie w tej prostocie tkwi siła powieści Richarda Evansa, bowiem na przykładzie swojej postaci wskazuje, jakie wartości są w życiu najważniejsze: wolność, miłość, prawda i nadzieja.

Życie Charlesa zatacza niejako koło: z biednego, bitego przez ojca chłopaka z Kalifornii, który wybił się na znanego milionera, z powrotem przemienia się w pozbawionego grosza przy duszy człowieka, który musi liczyć na bezinteresowną pomoc innych ludzi. Początkowo James traktuje to jak upokorzenie, jednak z czasem zaczyna dostrzegać, jak ludzie, którymi wcześniej wzgardzał, okazują mu szczere serce i przyjaźń. Bardzo dobrze jest to ukazane podczas rozmowy z psychiatrą wierzącym w Boga, jak i Eddim, nielegalnym imigrantem z Meksyku i współczesnym niewolnikiem na jednej z amerykańskich farm.

Warto zwrócić uwagę nie tylko na przemianę głównego bohatera i przewartościowania jego dotychczasowego życia, ale również na samą przeprawę przez Route 66. Dziennik zawiera liczne wzmianki dotyczące przydrożnych barów, ciekawych miejsc do zobaczenia oraz najważniejszych budynków, które znajdują się przy słynnej autostradzie liczącej blisko 4000 kilometrów (a dokładnie 2448 mil). Podróż tysiąca mil to także prawdziwa skarbnica opisanych szczegółowo pułapek, jakie czekają na podróżujących międzystanową od Chicago wprost do słonecznej Kalifornii.

Drugi tom trylogii Opowieści sprzedawcy marzeń koncertuje się wokół motywu powrotu do własnego dziedzictwa, które ukształtowało człowieka na początku jego życiowej drogi. Richard Paul Evans łączy w Podrózy tysiąca mil w jedno historię o zaangażowaniu w siebie, samoświadomości i odkupieniu. Jak zakończy się podróż Charlesa Jamesa? Pozostaje tylko czekać na finałowy tom The Road Home, jaki ukazał się w maju tego roku na amerykańskim rynku literackim.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję wydawnictwu

Znak Litera Nova

Podróż tysiąca mil (Richard Paul Evans)

Pattyczak

Tytuł: Podróż tysiąca mil

Autor: Richard Paul Evans

Tytuł oryginalny: The Forgotten Road 2018

Seria: Opowieści sprzedawcy marzeń, tom II

Tłumaczenie: Hanna de Broekere

Wydawnictwo: Znak Litera Nova

Data i miejsce wydania:  05/06/2019, Kraków

Oprawa: miękka

Wydanie: I

Liczba stron: 285

ISBN: 978-83-240-5635-4

Podsumowanie

Podróż tysiąca mil

Podróż tysiąca mil
  • 7.5/10
    Treść
  • 8.5/10
    Stylistyka
  • 8.5/10
    Wydanie

Zalety

  • motyw odkupienia i pokuty w samotnej podróży Route 66
  • tematyka wiary w Boga i współczesnego niewolnictwa
  • okładka ładniejsza niż oryginalna grafika

Wady

  • źle przetłumaczony tytuł - oryginał to zapomniana droga