2 listopada 2023

Dom Orchidei Lucindy Riley to piękna proza obyczajowa o minionych czasach i życiu angielskiej arystokracji tuż przed II wojną światową, a także uniwersalna historia zdrad, ogromnych cierpień, straconych nadziei i porzuconych marzeń, które są udziałem każdego człowieka.

Opowieść dwóch cierpiących kobiet

Książkę można podzielić na dwie części: pierwsza z nich rozgrywa się w czasach współczesnych, zaś fabuła drugiej ma miejsce tuż przed II wojną światową. Opowieść rozpoczyna się krótką historią o książęcej parze i czarnej Orchidei, niezwykle rzadkich kwiecie będącym symbolem luksusu. Luksusu, za jaki uchodziła prawdziwa miłość w dawnym świecie konwenansów, w którym to pierwsze skrzypce grały rodzinne interesy i wola rodziców.

O czym jest Dom orchidei?

Główną bohaterką jest Julia Forrester, światowej klasy pianistka. Przylatuje do Anglii do siostry i podczas pobytu udaje się do szklarni w Wharton Park, gdzie jej dziadek Bill był znanym i uznawanych ogrodnikiem specjalizującym się w hodowli rzadkich i wymagających gatunków orchidei. Podczas spaceru po ogrodzie dowiaduje się, że posiadłość ma zostać sprzedana, w związku z czym udaje się z Alice na lokalną wyprzedaż majątku, by zdobyć parę niespodzianek dla najbliższych. Poznaje tam Kita Crawforda, dziedzica Wharton Park i razem znajdują ukryte przed lat listy, które opisują zakazy romans między angielskim spadkobiercą a tajską, 17-letnią dziewczyną w trakcie II wojny światowej.

Historia z przeszłości, opisana częściowo w listach, a częściowo dopowiedziana przez Elsę, babcię Julii i żony Billa, budzi na nowo demony przeszłości. Starsza pani na nowo przywołuje opowieść o związku Harry’ego i Olivii Crawfordów, ich poznania, małżeńskich trudności, niewyobrażalnych strat i późniejszych relacji związanych z wojenną zawieruchą. W samym środku tych potworności Harry nieoczekiwanie odnajduje światełko w tunelu i miłość swego życia, piękną Tajkę Lidię, z którą nawiązuje płomienny romans. O tym, co wyniknie z powziętych decyzji i jaki wpływ będą one miały na losy Julii i jej siostry, dowiecie się z lektury Domy Orchidei Lucindy Riley.

Debiutancka książka Lucindy Riley

Dom Orchidei to debiutancka powieść nieżyjącej już Lucindy Riley i, co mnie zaskoczyło, wcale swoim stylem i klimatem nie odbiega od późniejszych tytułów autorki. Irlandzka pisarka już od samego początku wypracowała dla siebie charakterystyczny sposób opowiadania miłosnych historii: jedna rozgrywa się w czasach współczesnych, a druga kilkanaście lat wcześniej, w zupełnie innych realiach historyczno-obyczajowych. Nie będzie dla nikogo zaskoczenie, jeśli napiszę, iż rodzinne sekrety mają bezpośredni wpływ na głównych bohaterów i ich los, a także w większości kończą się happy endem.

Niemniej, mimo tych przewidywalności, proza Riley jest naprawdę przyjemna w odbiorze. Nie jest to lektura z wyższej półki, jednak daleko jej do błahych romansów. Wybierając jakikolwiek solowy tytuł Riley jestem pewna, iż lektura będzie przyjemnością, a pieniądze nie pójdą na stratę.

Ogólna ocena powieści Riley

Niewątpliwie Dom Orchidei jest utworem o silnych i jednocześnie wrażliwych kobietach, które walczą o swoją godność i marzenia. To panie wiodą prym w podejmowaniu kluczowych decyzji i chociaż są one często okupione cierpieniem i wyrzeczeniami, to biorą pod uwagę dobro nie tylko swoje, lecz i najbliższych.

Wady? Zdecydowanie zakończenie powieści – zbyt słodkie, idealistyczne, niemal nierealistyczne, co położyło się cieniem na całą fabułę. Niektóre wybory Julii, jak i wątek Lidii, były mocno naciągane, całkowicie oderwane od wcześniejszych wydarzeń.

Reasumując Dom Orchidei to typowa opowieść pełna namiętności i dramatu, która skupia się na dwóch pokoleniach zmagających się z problemami miłosnymi i rodzinnych. Bardzo dobrze napisana, niemal niemożliwa do odłożenia w trakcie lektury. Aczkolwiek po zakończeniu doszłam do wniosku, że była raczej melancholijna i pełna ciężaru, a finał, którego ton wydaje się nie pasować do wcześniejszych rozdziałów, jest niczym bajka z udziałem życzliwej wróżki spełniającej wszystkie życzenia. To kobieta literatura dla miłośniczek niezrealizowanych marzeń o miłości, smutnych opowieści oraz zakończeń pełnych szczęścia.

Inne powieści Lucindy Riley na blogu:

Sekret listu

Pokój motyli

Tajemnice Fleat House

Pattyczak

Tytuł: Dom orchidei

Tytuł oryginalny: Hothouse Flower 2012

Autor: Lucinda Riley

Tłumaczenie: Anna Dobrzańska

Wydawnictwo: Albatros

Data i miejsce wydania: 20/01/2021, Poznań

Oprawa: miękka

Wydanie: VI

Liczba stron: 528

ISBN: 978-83-8215-306-4

Podsumowanie

Dom orchidei

Dom orchidei
 • 7.5/10
  Fabuła
 • 7.5/10
  Stylistyka
 • 8/10
  Wydanie

Zalety

 • wątek miłosnego romansu między brytyjskim arystokratą a tajską pokojówką
 • dobra, poczytna lektura na wakacje
 • typowe dla Riley wątki: dwie historie miłosne oddalone w czasie, sekrety rodzinne

Wady

 • niepasujący happy end (zwłaszcza w przypadku postaci Lidii!)
 • brak dalszych losów Olivii