18 sierpnia 2023

Letni las Anny Paszkiewicz poznajemy dzięki ptasiej rodzinie gili. To właśnie z ich perspektywy dowiadujemy się o wydarzeniach, jakie miały miejsce w okresie lata, kiedy to słońce uciążliwie dokucza mieszkańcom lasu i próbują chronić się w cieniu drzew.

Ptasie rodzeństwo

Parze gilów wykluło się potomstwo – aż pięć maluchów zawitało na ten świat i to właśnie dzięki nim dowiadujemy się, skąd ptasi rodzice biorą jedzenie dla swoich maluchów, jak ćwiczą naukę latania a także to, jak poznają życie innych zwierząt, np. misia, dzików, zajęcy i innych mieszkańców lasu. Pięcioro rezolutnych maluchów z ciekawością eksploruje otoczenie, przeżywając liczne przygody.

Głównym motywem przewodnim wszystkich opowiadań jest przygotowanie wyprawy poszukiwawczej i tropienie złodzieja jaj, który podkrada potomstwo leśnym ptakom. Czytelnik towarzyszy gilom w ich dorastaniu i przeżywa dramatyczne chwile, kiedy w lesie pojawia się ogień i ptaki próbują ratować swój dom.

Znani leśni przyjaciele

Podobnie jak w poprzednich książkach Anny Paszkiewicz, tak i w Letnim lesie na kartach opowieści pojawiają się znani i lubiani bohaterowie: pan Miś z rodziną, Zajączek (jeszcze kawaler!) i młody Warchlaczek. Wspólnie głowią się nad tym, kto kradnie jajka z ptasich gniazd, jakie zabawy wymyślić dla uczestników leśnego przedszkola, a także wspólnie oczekują na pojawienie się ptasiego rodzeństwa. Czytelnik towarzyszy małych ptaszkom w ważnych w ich życiu momentach, ale także wraz z nimi uczy się o innych leśnych towarzyszach, ich życiu, troskach i codziennych trudnościach.

Rozbudzanie pasji i miłości do przyrody

Każda z dziesięciu segmentów opowiastek prezentuje świeżą opowieść i przynosi lekcje, które nie tylko gilątkom, ale i młodemu odbiorcy, mogą okazać się cennym źródłem wiedzy. Jeżeli posiadamy młodsze dziecko i pragniemy wprowadzić je w świat uniwersalnych wartości oraz budzić w nim pasję do natury, ta książka jest doskonałym wyborem. Atrakcyjność publikacji zwiększają urocze ilustracje oraz element edukacyjny w postaci wklejki.

Pożegnanie z leśnymi bohaterami

To już ostatnia książka Anny Paszkiewicz z cyklu o lesie, jaka pojawiła się u mnie na blogu. Jak oceniam całość? Bardzo wysoko! Tytuły można czytać niezależnie od siebie, niemniej w każdym tomie są odniesienia do wydarzeń w poprzedniej części (a dokładnie, w innej porze roku). Czytelnik towarzyszy wszystkich bohaterom od ich narodzin, poprzez dzieciństwo i dorosłość, kiedy to są gotowi lub zakładają swoje rodziny.

Pod względem fabularnym i graficznym nie mam serii nic do zarzucenia, jedyną wadę widzę jedynie w tym, że nie ma ilustracji na każdej karcie i czasami są całe dwie strony litego tekstu, gdzie w czasie jego lektury maluch nie ma na czym zawiesić oka. Poza tym wszystkie cztery tomy są bardzo ładnie wydane – twarda, solidna oprawa, satynowe okładki z błyszczącymi elementami oraz wkładkami edukacyjnymi sprawiają, że są to jedne z ciekawszych książek dla dzieci w wieku 4-7 lat, z jakimi spotkałam się w ciągu ostatnim paru lat.

Cały cykl o życiu leśnych przyjaciół polecam z czystym sercem. Kupujcie, czytajcie i rozbudzajcie w sobie miłość do przyrody!

O wrażeniach poprzednich części:

>>Jesienny las (Anna Paszkiewicz)

>>Zimowy las (Anna Paszkiewicz)

>>Wiosenny las (Anna Paszkiewicz)

Pattyczak

Tytuł: Letni las

Seria: Las

Autor: Anna Paszkiewicz

Ilustracje: Marta Rydz-Domańska

Wydawnictwo: Wilga

Data i miejsce wydania: 01/06/2022, Warszawa

Oprawa: twarda

Wydanie: I

Liczba stron: 88

ISBN: 978-83-280-9374-4

Podsumowanie

Letni las

Letni las
 • 10/10
  Fabuła
 • 10/10
  Stylistyka
 • 9/10
  Wydanie

Zalety

 • bardzo urocze postacie małych gilów
 • pomyśl leśnego przedszkola
 • zapadający w pamięć morał po każdej historyjce

Wady

 • ostatni tom cyklu