20 maja 2020

Napisana w 2011 roku powieść Liane Moriarty Miłość i inne obsesje koncentruje się wokół zagadnień niespełnionej miłości, natręctw oraz braku akceptacji pogodzenia się ze stratą bliskiej osoby. Chociaż fabuła w żaden sposób nie zaskakuje, to jednak składania do refleksji na temat zdrowia psychicznego i gotowości wejścia na nową drogę przy zamknięciu pewnych życiowych rozdziałów, na które nie mamy wpływu.

Główną bohaterką jest trzydziestoparoletnia Ellen, certyfikowana hipnotyzerka, która do tej pory nie miała szczęścia w miłości. Jej dotychczas dwa poważne związki nie przeszły próby czasu, na dodatek wydawać się może, że jej partnerzy nie mieli zamiaru unormować swego życia, koncentrując się jedynie na zabawie i nieobowiązujących randkach. Sama Ellen też wydaje się powoli tracić wiarę, iż spotka na swej drodze wiernego towarzysza i będzie wieść życie jak jej samotnie wychowująca dziecko matka. Do czasu, aż poznaje Patricka, wdowca z kilkuletnim synem, który wywróci jej życie do góry nogami.

Nowy związek hipnotyzerki wydaje się iść w dobrym kierunku – partner jest odpowiedzialny, z powagą i rozsądkiem podchodzi do ich wspólnego życia, dlatego już po kilku randkach wyznaje, że od kilkunastu miesięcy śledzi go jego była dziewczyna, Saskia. Niepokojące? Owszem, bowiem kobieta nie jest żadną ultra maniaczką grożącą Patrickowy czy też Ellen. Nic z tych rzeczy, to osoba, która mijając ich na ulicy posyła serdeczny uśmiech, po powrocie z wakacji wita ich własnoręcznie upieczonymi ciasteczkami czy też odwiedza hipnotyzerkę w jej gabinecie. Jak to możliwe? Otóż Saskia to jedna z jej pacjentek. I właśnie to jest najbardziej niepokojące, bowiem prześladowczyni nie ma w sobie żadnego pierwiastka psychopatki. To spokojna, pogrążona w głębokiej depresji kobieta, która nie potrafi pogodzić się ze stratą ukochanego.

Historia jest opowiadana z podwójnej perspektywy Ellen i Saskii, z których każda przekazuje inny punkt widzenia Patrickowi i jego synowi Jackowi. Podobnie jak w przypadku pozostałych książek Moriarty, tak tutaj mamy do czynienia z dobrze nakreślonymi postaciami, są żywe i wielowymiarowe, z ciekawymi kreacjami osobowościowymi. Niewątpliwie autorka ma dar tworzenia współczujących postaci z ciepłem i humorem, wobec których nie sposób przejść obojętnie. Każda z nich podejmuje monumentalne kroki w kierunku dojrzałości i życiowej stabilności.

Tytułowa Miłość i inne obsesje odnosi się nie tylko do postaci Saskii, ale również do głównej bohaterki jak i Patricka. Mężczyzna kompletnie nie potrafi pogodzić się ze stratą żony, która zmarłą na raka. Początkowo wydaje się, że powrót do randkowania i przedstawienia Ellen jego teściom (tak, Patrick z synem co miesiąc odwiedza rodziców zmarłej żony i wspólnie spędzają czas) jest wyraźnym znakiem pogodzenia się ze śmiercią, jednak nic z tych rzeczy. Obsesyjne myśli towarzyszące zmarłej i przenoszenia jej stylu życia na Ellen sprawiają, że kobieta zaczyna wątpić w szczerość jego uczuć i zaczyna podejmować nieracjonalne kroki zmierzające ku zaciśnięciu więzi z Saskią. Rozpoczyna swoje prywatne śledztwo.

Książka autorki Dziewięcioro nieznajomych to swoiste połączenie powieści obyczajowej i powieści psychologicznej z elementami thrillera. Główną zaletą utworu jest stopniowo wzrastający klimat niepokoju, zagrożenia i przeczucia, iż coś złego spotka głównych bohaterów. To sprawia, że Miłość i inne obsesje czyta się jak rasowy kryminał. Ciekawym wątkiem jest również wprowadzenie tematyki hipnoterapii i tego, jak wielką moc posiada odpowiednie myślenie i dokładna, rzetelna analiza własnych myśli i uczuć. Doskonale widać to na przykładzie klientów Ellen którzy wierzą, że hipnoza pozwoli im zakochać się w narzeczonym, porzucić palenie czy też przezwyciężyć strach przed publicznymi wystąpieniami. Okazuje się, że wystarczy kilka poważnych, głębokich rozmów, aby móc zmienić swoje dotychczasowe życie.

Warto mieć na uwadze, że Miłość i inne obsesje Liane Moriarty to, podobnie jak inne książki autorki, powieść obyczajowa. Fabuła koncentruje się wokół tematu porzucenia, prześladowania oraz niemożliwości przezwyciężenia dotychczasowych problemów, które rzutują na życiowe wybory. To nie thriller wywołujący dreszczyk emocji i ciarki na skórze, lecz utwór koncentrujący się na zdrowiu psychicznym dorosłych. Nie ma tu nagłych zwrotów akcji ani też policyjnych pościgów, jest za to miejsce na przedstawienie przytłaczających myśli osób, których umysł spowija zaraza obsesji.

W przypadku omawianej powieści należy pochwalić wydawnictwo Znak Litera Nova za zmianę tytułu. Oryginalnie brzmiący The Hypnotist’s Love Story sugeruje, iż czytelnik ma do czynienia z klasycznym romansem. Tymczasem zmiana na Miłość i inne obsesje znacząco zmienia wydźwięk, kładąc nacisk na kwestie natręctw, fiksacji oraz paranoi, jakie nieustannie towarzyszą wszystkim postaciom.  Jak widać, każdy bohater powieści Liane Moriarty zmaga się z różnego rodzaju obsesjami, od których ciężko się uwolnić. Jako książka obyczajowa, Miłość i inne obsesje stanowczo nie zawodzą.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję wydawnictwu

Znak Litera Nova

Miłość i inne obsesje (Liane Moriarty)

Pattyczak

Tytuł: Miłość i inne obsesje

Autor: Liane Moriarty

Tytuł oryginalny: The Hypnotist’s Love Story 2011

Tłumaczenie: Katarzyna Rosłan

Wydawnictwo: Znak Litera Nova

Data i miejsce wydania:  03/06/2020, Kraków

Oprawa: miękka

Wydanie: II

Liczba stron: 542

ISBN: 978-83-240-7182-1

 

Podsumowanie

Miłość i inne obsesje

Miłość i inne obsesje
  • 7/10
    Fabuła
  • 7.5/10
    Stylistyka
  • 8/10
    Wydanie

Zalety

  • nacisk na kwestie natręctw, fiksacji oraz paranoi wszystkich bohaterów
  • intrygujący profil psychopatki, której się współczuje
  • to powieść obyczajowa! nie kryminał i nie thriller! oddaje to świetnie tytuł

Wady

  • wątki buddyjskie i hipnoterapeutyczne