24 lipca 2023

Teoretycznie Nowe przygody Kubusia Puchatka to ostatnia część oficjalnej kontynuacji opowiastek o „głupiutkim misiu”, którego oryginał stworzył A. A. Milne. Teoretycznie, bo w księgarniach można znaleźć mnóstwo książeczek bazujących na serialu animowanym Disneya.

Tym razem, w przeciwieństwie do Powrotu do Stumilowego Lasu, nowe historie z życia mieszkańców zostały utrzymane w duchu pierwowzoru, nie ma tu żadnych kontrowersyjnych scen (jak w przypadku Powrotu do…, o czym pisałam w recenzji), a bohaterowie są równie urokliwi i bardzo, ale to bardzo sympatyczni!

Cztery odsłony Stumilowego Lasu

Za fabułę Nowych przygód Kubusia Puchatka odpowiada aż czterech różnych autorów – Paul Bright, Brian Sibley, Jeanne Willis, Kate Saunders – z których każdy dostał w przydziale inną porę roku. Każda opowiastka skupia się wokół innej przygody Puchatka i jego przyjaciół.

 

 

 

 • JESIEŃ – pośród jesiennych liści Kubuś i Prosiaczek wypatrują wielkiego Smoka, który wywołuje prawdziwy popłoch wśród mieszkańców Stumilowego Lasu. Nikt go nie widział, ale każdy coś od kogoś słyszał. Grupa przyjaciół udaje się do Sowy, która powinna wiedzieć, jak wygląda prawdziwy latający smok, jednak czy aby na pewno Sowa takiego spotkała? I co z tym wszystkim mają wspólnego krewni i znajomi Królika?
 • ZIMA – to czas, w którym czytelnicy poznają nową postać – Pingwinka. Małomówne zwierzątko przybywa do lasu i próbuje się zaprzyjaźnić z jego mieszkańcami, jednak uważa, że najpierw powinien zostać oficjalnie przedstawiony. Problem w tym, że może to zrobić tylko Krzyś, a ten „Jest.NaAneczka.CH.K”. Co to wszystko znaczy? Jak rozwikłać zagadkę? Kim jest Aneczka?
 • WIOSNA – Kłapouchy odkrył, że w lesie jest inny osiołek, który wyjada mu oset i to ten najlepszy, najbardziej świeży i chrupiący! Mało tego, pojawia się zawsze wtedy, gdy nasz Kłapcio odchodzi z ostowego pola! Jak zatem złapać innego osiołka na gorącym uczynku? Z pomocą przychodzi Kubuś, Tygrysek i pozostali mieszkańcy lasu. W finale opowiastki spotykają się wszyscy na podwieczorku u Sowy i rozwiązują dręczącą ich zagadkę innego smakosza ostu.
 • LATO – Kubuś Puchatek i Prosiaczek wyruszają na poszukiwanie słynnej Przyprawy Nilu. Początkowo mała grupa zaczyna się powiększać, bo każdy nabiera ochoty na spróbowanie tego tajemniczego smakołyku. A co z tym wszystkim ma wspólnego afrykańska rzeka? Czy nasi bohaterowie odkryją słynną przyprawę? Tego wszystkiego dowiemy się z lektury Nowych przygód Kubusia Puchatka!

Wspaniały, puchaci klimat!

Omawiana książeczka jest niewielkich rozmiarów – liczy zaledwie nieco ponad 130 stron i składa się z czterech historyjek – w porównaniu do Powrotu do Stumilowego Lasu wypada blado (mniej historii, mniejsza liczba stron), jednak pod względem fabularnym to prawdziwa perełka!

Historie są krótkie, proste i przytulne. Generalnie ma mniej językowych gierek i kapryśnych humorków bohaterów niż oryginały, ale wszystkie opowieści pozostają wierne charakterom protagonistów i podkreślają uroki Puchatka i jego przyjaciół. Przykład? Opowieść o przybyciu Pingwinka do lasu została zainspirowana zdjęciem przedstawiającym Milne’a i Christophera Robina z zabawkowym pingwinem. Ta historia jest bardzo podobna do historii Tygrysa, ale z nieśmiałym i grzecznym Pingwinem zamiast skocznego i pobudliwego Tygrysa.

Lekturę wzbogacają nie tylko liczne gry językowe i przejęzyczenia bohaterów (jak chociażby wspomniana „przyprawa Nilu” czy też wyjście Krzysia na „Aneczki”), ale także urocze ilustracje Marka Burgessa. Cztery pory roku dały możliwość ukazania przyrody i mieszkańców Stumilowego Lasu w całej jego różnorodności. Ilustracje Marka Burgessa są wykonane w stylu starych grafiki Sheparda, co stanowi cudowny akcentem tej pięknej i godnej kontynuacji.

Puchatku, kocham Cię, jesteś najlepszym misiem na świecie!

Pozostałe książki o Kubusiu Puchatku na blogu:

Kubuś Puchatek (A.A. Milne) – recenzja

Chatka Puchatka (A.A. Milne) – recenzja

Kubuś i Przyjaciele. Ulubione historie

12 opowiastek ze Stumilowego Lasu

Był sobie miś (Jane Riordan)

Powrót do Stumilowego Lasu

Książki o Puchatku powinno się czytać wedle następującej kolejności: Kubuś Puchatek, Chatka Puchatka, Powrót do Stumilowego Lasu oraz Nowe przygody Kubusia Puchatka.

Pattyczak

Tytuł: Nowe przygody Kubusia Puchatka, czyli cały rok z Kubusiem Puchatkiem w Stumilowym Lesie

Autor: Paul Bright, Brian Sibley, Jeanne Willis, Kate Saunders

Tłumaczenie: Michał Rusinek

Ilustracje: Mark Burgess

Tytuł oryginalny: The Best Bear in all the World 2016

Wydawnictwo: Znak Emotikon

Data i miejsce wydania: 13/10/2021, Kraków

Oprawa: twarda

Wydanie: III

Liczba stron: 136

ISBN: 978-83-240-7615-4

Podsumowanie

Nowe przygody Kubusia Puchatka, czyli cały rok z Kubusiem Puchatkiem w Stumilowym Lesie

Nowe przygody Kubusia Puchatka, czyli cały rok z Kubusiem Puchatkiem w Stumilowym Lesie
 • 10/10
  Fabuła
 • 10/10
  Stylistyka
 • 10/10
  Wydanie

Zalety

 • zachowany charakter mieszkańców Stumilowego Lasu
 • zabawne gry językowe i słowne łamigłówki
 • piękne, bliskie oryginałom ilustracje Burgessa

Wady

 • brak!