11 grudnia 2023

Lucinda Riley w swojej książce Tajemnice zamku zaprasza czytelnika do poznania historii Emilie de la Martinieres, ostatniej z rodu francuskich arystokratów, która stanęła przed wyjątkowym dylematem związanym z dziedziczoną fortuną i ukrywanym przed dekady rodzinnym sekretem.

O czym opowiada książka Luciny Riley Tajemnice zamku?

Powieść Lucindy RIley Tajemnice zamku przedstawia losy 32-letniej Emilie, bogatej spadkobierczyni dawnego brytyjskiego rodu. Kobieta po śmierci matki zostaje jedyną właścicielką zamku na południu Francji. Wspomnienia z dzieciństwa, zwłaszcza te związane z czytaniem książek ze swoim ojcem w starej bibliotece, powstrzymują ją przed sprzedażą nieruchomości. Dziewczyna musi zmierzyć się z olbrzymimi długami matki, o jakich nie miała żadnego pojęcia. Pomocnikiem w tej trudnej sytuacji okazuje się przystojny znawca sztuki, Sebastian, którego historia łączy się z zamkiem Emilie na różnych płaszczyznach.

W tle dzieje się również inna historia, z roku 1943, kiedy młoda agentka brytyjskiego wywiadu, Constance, trafia do domu francuskich arystokratów, siedliska intryg i tajemnic. Musi zmierzyć się z wyborami, których konsekwencje wpłyną na przyszłe pokolenia. Wątek historyczny łączy elementy rodziny arystokratycznej, spuścizny i tajemnic, które zostały zakopane w przeszłości oraz ukazuje wpływ II wojny światowej na współczesne losy postaci.

Trudne wybory rzutujące na przyszłość najbliższych

Lucinda Riley prezentuje opowieść, w której przeszłość i teraźniejszość splatają się ze sobą w nieoczekiwany sposób. Dwie główne postacie, Emilie i Constance, prowadzą czytelnika przez labirynt wydarzeń, które odzwierciedlają trudne wybory i losy rodzinne. Historia Sophie, tragiczna i piękna zarazem, stanowi serce powieści, a tajemnice z przeszłości stają się kluczem do zrozumienia teraźniejszości. Ważny jest także paralelny wątek dwóch braci, Sebastiana i Alexa oraz Frederika i Franka.

Emilie wydaje się być postacią refleksyjną, związana ze swoją rodziną i dziedzictwem. Jej postawa wyraża chęć poznania swoich korzeni i zrozumienia historii rodziny. Chociaż początkowo skupiona na swoim życiu i karierze, odkrycie tajemnic przeszłości pociąga ją w kierunku głębszego zrozumienia siebie i swojego dziedzictwa. Mimo tego, jest to postać naiwna i wysoce łatwowierna. W zamku zachowuje się jak turystka, nie zna żadnych zasad funkcjonowania nieruchomości, chociaż spędziła w nim całe dzieciństwo. Na jaw wychodzą też trudne relacje z matką, gdzie wystarczyła odrobina dobrej woli i komunikacji, by móc je szybko rozwiązać.

Znacznie lepiej wypada postać Constance, członka francuskiego ruchu oporu. Nie ukrywam, iż wątek historyczny jest o wiele lepiej dopracowany pod względem charakterów postaci niż motyw współczesny, niemniej też próżno szukać w nim odniesień do rzeczywistych wydarzeń. Connie to bardzo silna i charakterna kobieta, którą spotkała w życiu okropna krzywda. Mimo tego nie poddała się i wyszła z wielu sytuacji obronną ręką. Zdziwiła mnie jedynie jej decyzja dotycząca opieki nad pewną małą osóbką, podjęta jakby zbyt szybko, niczym nie była umotywowana, ale rozumiem, że wątek fabularny wymusił taką, a nie inną decyzję.

Lektura troszkę naiwna i nierealistyczna

Zamkowy motyw dodaje powieści magicznego uroku, a biblioteka, w której Emilie spędzała dzieciństwo, staje się symbolem wiedzy, tajemnic i połączenia z przeszłością. Opis zamku i jego okolic wprowadza czytelnika w malowniczy, wręcz baśniowy świat, który staje się tłem dla dramatycznych wydarzeń. To wszystko sprawia, że fabuła staje się nierealistyczna, nie sposób znaleźć żadnej części wspólnej z czytelnikiem. To problemy majętnych ludzi, które są dalekie od trudów dnia codziennego.

A jak klaruje się w tym wszystkim wątek fabularny? Jest boleśnie przewidywalny, już niemal od pierwszych stron można nabrać podejrzeń co do kilku postaci i okazuje się, że całkowicie się sprawdzą. Nie ma żadnego elementu zaskoczenia prócz jedynie tożsamości pewnego porzuconego dziecka. Szkoda, bo mimo odrealnienia, książka miała dobry potencjał na rozwinięcie wątku historycznego.

Podsumowując, Tajemnice zamku Lucindy Riley to powieść dla tych, którzy cenią literaturę pełną emocji, tajemnic i niezapomnianych postaci. Oferuje ona zarówno wgląd w ludzką psychikę, jak i malownicze opisy, które pozwalają przenieść się w inny świat. Nie jest to jednak jej najlepsza książka ani szczytowa forma pisarska.

Inne powieści Lucindy Riley na blogu:

Sekret listu

Pokój motyli

Dom Orchidei

Dziewczyna na klifie

Tajemnice Fleat House

Pattyczak

Tytuł: Tajemnice zamku

Tytuł oryginalny: The Light Behind The Window 2012

Autor: Lucinda Riley

Tłumaczenie: Anna Esden-Tempska

Wydawnictwo: Albatros

Data i miejsce wydania: 31/05/2023, Warszawa

Oprawa: miękka

Wydanie: V

Liczba stron: 510

ISBN: 978-83-6775-714-0

Podsumowanie

Tajemnice zamku

Tajemnice zamku
 • 5/10
  Fabuła
 • 5/10
  Stylistyka
 • 7.5/10
  Wydanie

Zalety

 • wątek szpiegowski Connie
 • motyw starej biblioteki i sekretu ukrytego na kartach białych kruków

Wady

 • naiwna i nierealistyczna postać Emilie
 • motyw dobrego nazisty, który nie chciał, a był zmuszony do czynienia zła
 • przewidywalna fabuła