16 sierpnia 2021

Zabawa w chowanego Guillaume Musso przypomina nieco film Incepcję Christophera Nolana – to taka swoista powieść w powieści z dobrze skonstruowaną, niezbyt zawikłaną fabułą. Lektura wciągająca, z charakterystycznymi dla Francuza nagłymi zwrotami akcji i zbyt małą liczbą stron. Jednym słowem to książka w stylu dawnego Musso, gdzie świat fantastyki przenika się z prawdziwą rzeczywistością.

O czym jest Zabawa w chowanego?

Florę Conway, popularną pisarkę ukrywającą swoją prawdziwą tożsamość przed czytelnikami, spotyka wielka tragedia – w dużym apartamentowcu na Brooklynie, podczas zabawy w chowanego, nagle znika jej ukochana córeczka. Nie wiadomo, co się z nią stało, ponieważ wszystkie okna i drzwi były zamknięte, a kamery na korytarzu nie zarejestrowały żadnego wyjścia spoza mieszkania. Kobieta przeżywa okropne chwile, zaczyna wątpić we wszystko, co do tej pory miało dla niej jakąkolwiek wartość, a na domiar złego jej przyjaciółka i zarazem wydawca namawia ją do napisania kolejnej powieści, bazującej na jej osobistej tragedii.

Po drugiej stronie Atlantyku swój dramat przeżywa inny pisarz – Romain Ozorski. Dotyka go niemoc twórcza, na domiar złego ma problemy ze swoją byłą żoną, która za wszelką cenę chce wyjechać do Stanów Zjednoczonych z ich jedynym dzieckiem, synkiem Theo. Mężczyzna żyje od spotkania do spotkania ze swoją pociechą, w międzyczasie próbując dokończyć książkę i topiąc smutki w alkoholu. Podczas jednego z takich samotnych wieczorów dziwnym trafem przenosi się na szczyt wieżowca w Nowym Jorku i spotyka Florę, która próbuje popełnić samobójstwo.

Gdzie magia spotyka się z rzeczywistością

Czy Ozorski naprawdę znalazł się na Brooklynie? Co ma w ogóle wspólnego z Conway? Jakim cudem w ogóle doszło do rozmowy miedzy dwojgiem bohaterów? Cóż, nie ma co ukrywać, iż wierni czytelnicy prozy Guillaume Musso nie będą zdziwieni tak nietypowym rozpoczęciem najnowszej powieści. Zabawa w chowanego kontynuuje literackie rozważania rozpoczęte w Sekretnym życiu pisarzy i relacji między pisarzem a wykreowanymi przez niego postaciami, z którymi nawiązuje specyficzną i nikomu niewytłumaczalną więź, a także znaną z Tej chwili tajemniczą latarnię, w której czas i przestrzeń przestają mieć jakiekolwiek znaczenie. Musso znakomicie połączył wątki Romaina i Flory, sprytnie zacierając granicę między rzeczywistością a fikcją. Dopiero ostatnie strony powieści rzucają światło na to, co tak naprawdę wydarzyło się w Nowym Jorku i Paryżu.

Życie jest powieścią – głosi oryginalny tytuł

Fabuła powieści doskonale oddaje dzisiejszą sytuację powieściopisarza „odnoszącego sukcesy” i miejsce autora, którego nazwisko znane jest w świecie wydawniczym. Wiele jest tutaj do odczytania między wierszami, bowiem Musso skupia się na literaturze, zawodzie pisarza i jego inspiracjach, o tym, jak rodzą się postacie i tego, co tak naprawdę składa się na powieść. Francuzki autor udowadnia, iż potrafi zdystansować się do wielkiego świata produkowanych masowo bestsellerów o wątpliwej jakości literackiego warsztatu i jednocześnie odżegnuje się, by proza zawsze aspirowała do miana ambitnej, wielopłaszczyznowej i podbudowanej licznymi wątkami filozoficznymi.

Zabawa w chowanego aka Życie jest powieścią to naprawdę dobra książka: wciągająca zarówno pod względem fabularnym, jak i dotykająca tematu roli pisarza i jego relacji ze stworzonym dziełem, ale w sposób przystępny i zrozumiały, bez zbytniego dumania czy też głębokich rozważań. Oto historia podróży przez smutek i samotność, niezrozumienie i zagubienie w labiryncie ludzkiego życia. Oto Musso, na którego warto było czekać cały rok!

Recenzje powieści Guillaume Musso na blogu Portafortunas:

7 lat później

Apartament w Paryżu

Będziesz tam?

Central Park

Dziewczyna z Brooklynu

Jutro

Kim byłbym bez Ciebie?

Papierowa dziewczyna

Ponieważ Cię kocham

Potem

Sekretne życie pisarzy

Ta chwila

Telefon od anioła

Uratuj mnie

Wrócę po Ciebie

Zjazd absolwentów

Pattyczak

Tytuł:  Zabawa w chowanego

Autor: Guillaume Musso

Tytuł oryginalny: La Vie Est Un Roman 2021

Tłumaczenie: Joanna Prądzyńska

Wydawnictwo: Albatros

Data i miejsce wydania: 11/08/2021 Warszawa

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Wydanie: I

Liczba stron: 255

ISBN: 978-83-8215-572-3

Podsumowanie

Zabawa w chowanego

Zabawa w chowanego
  • 8/10
    Fabuła
  • 7/10
    Stylistyka
  • 7.5/10
    Wydanie

Zalety

  • kontynuacja rozważań na nt roli pisarza i jego relacji z dziełem
  • wciągająca fabuła, swoista książko-cepcja!
  • charakterystyczne dla Musso motywy wodzenia czytelnika za nos

Wady

  • zbyt mała objętość!
  • lepszy oryginalny tytuł - życie jest powieśćią - o wiele bardziej wymowny
  • lektura na jeden-dwa dni :<